Opera 11 alfa - pobierz i testuj rozszerzenia do przeglądarki

Ukazała się nowa wersja przeglądarki Opera, oznaczonej numerem 11. Aplikacja znajduje się w fazie alfa, a najważniejszą innowacją, jaką wnosi, jest obsługa rozszerzeń. Warto wspomnieć, że za dodanie wsparcia rozszerzeń odpowiada zespół polskich programistów z biura Opery we Wrocławiu.

Opera Software zapowiedziała wydanie kolejnej wersji swojej przeglądarki w połowie października - w trakcie konferencji Up North Web w Oslo. Przedstawiciele producenta, pytani przez nas o konkretną datę wydania aplikacji, unikali jednoznacznej odpowiedzi. Obiecywali jedynie, że nastąpi to bardzo szybko. I słowa dotrzymali - czego dowodem jest wersja 11 alfa, udostępniona dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Obsługa rozszerzeń to funkcja, na którą część fanów przeglądarki Opera czekała od dawna. "Bye bye Firefox. Zmieniłbym przeglądarkę na Opere dawno gdyby miała pluginy" - pisał na forum IDG.pl użytkownik o nicku Serenity.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [sierpień 2021]
  • Przeglądarki w czerwcu 2021: Safari wyprzedza Edge!

Jednak nie wszyscy fani Opery czekali na rozszerzenia, bo ja akurat nie. Nigdy mi niczego nie brakowało w Operze i uważam, że ma wszystko co potrzebne. Tym niemniej uważam, że to doskonałe posunięcie, bo wielu ludzi odrzucało Operę już na starcie, tylko dlatego, że ta nie obsługiwała pluginów. Czekamy na wersję rozwojową:) - ocenił z kolei internauta CajraX.

Opera 11 alfa

Pojawiają się też opinie, że Opera z wprowadzeniem rozszerzeń trochę się spóźniła. Jest w tym trochę racji - program ten był przecież pierwszą przeglądarką, w której pojawiły się karty. Tymczasem obsługę rozszerzeń Opera wprowadza jako przedostatnia firm z "wielkiej piątki" producentów przeglądarek (nie ma jej jeszcze tylko Internet Explorer).

Opera 11 alfa

Jon von Tetzchner, współzałożyciel Opera Software, powiedział: "Dostosowanie Opery do własnych potrzeb od zawsze było proste, ale teraz, dzięki rozszerzeniom, można już personalizować naszą przeglądarkę w nowy sposób. Każdy użytkownik Opery 11 będzie w stanie personalizować swoją przeglądarkę na tysiące sposobów, a to otwiera wiele możliwości na to, by Internet stał się jeszcze bardziej osobisty."

Każdy z użytkowników będzie mógł budować własne rozszerzenia (wystarczy zapoznać się z udostępnionym przez producenta przewodnikiem) i publikować je na stronie Opera Addons.