Opera 11 beta - as z rękawa

Przeglądarka Opera 11 weszła w kolejną fazę rozwojową - jest już dostępne wydanie beta programu. Jedna z nowości w aplikacji to grupowanie kart, pozwalające zachować porządek w interfejsie.


Opera była pierwszym programem do przeglądania stron internetowych, w którym pojawiły się karty - czyli możliwość otwierania kolejnych stron w jednym oknie programu. Wraz z wersją 11 beta programiści Opera Software rozwinęli koncepcję kart, wprowadzając funkcję ich grupowania.

"Karty to dzisiaj najpopularniejsza funkcja przeglądarek" - przekonuje Jan Standal, wiceprezes Opera Software ds. produktów desktopowych. "W związku z tym, że wielu z nas boryka się z dziesiątkami, czy nawet setkami otwartych kart, potrzebowaliśmy sposobu na uproszczenie ich zarządzania. Podobnie do sortowania papieru, grupowanie kart jest intuicyjnym sposobem doboru i organizowania otwartych stron internetowych."

Jak to działa?

Karty grupowane są w oparciu o wyświetlaną zawartość. Przykładowo, jeśli w oknie Opery mamy po jednej otwartej karcie z pocztą Gmail, aukcjami Allegro, serwisem Facebook oraz trzy karty z aktualnościami IDG.pl, to z tych ostatnich możemy utworzyć wspólną grupę - wystarczy "uchwycić" jedną kartę, przenieść ją i upuścić nad inną.

Można w ten sposób budować grupy kart ("talie") o dowolnej zawartości - nie muszą to być zestawy podstron jednej witryny.

Umieszczenie kursora myszy nad grupą kart sprawi, że przeglądarka wyświetli jej podgląd. Kliknięcie małego symbolu strzałki obok grupy kart wyświetli zawartość grupy na pasku kart.

W Operze 11 beta, podobnie jak w wypadku wcześniejszej edycji 11 alfa wydanej w październiku, zastosowano obsługę rozszerzeń. Jak przekonuje producent przeglądarki, każdego dnia programiści dodają 10-20 nowych rozszerzeń. Ich katalog znajduje się na stronie Opera Addons.

Inne nowości

Opera 11 beta to także nowy mechanizm gestów myszy. Po wciśnięciu prawego przycisku myszy i odczekaniu chwili przeglądarka wyświetli okno pomocy sugerujące, jaki gest może wykonać użytkownik.

Kolejna nowość to zmodyfikowany pasek adresu, w którym teraz nie są wyświetlane niektóre informacje - przeglądarka upraszcza wygląd adresu, usuwając z niego "zbędne" dane. Pasek oferuje w zamian graficzną informację o stanie bezpieczeństwa odwiedzanej witryny: czy połączenie jest szyfrowane, czy strona została sklasyfikowana jako rozpowszechniająca malware, itp). W Operze 11 beta rozszerzenia i aplikacje działające w ramach usługi Opera Unite aktualizowane są automatycznie za pośrednictwem wbudowanego mechanizmu update'ów.

Opera 11 beta to również wtyczki na żądanie. Aplikacja pozwala wprowadzić takie ustawienia zainstalowanych wtyczek, dzięki którym zostaną one załadowane tylko wtedy, gdy będą tego wymagać czynności wykonywane przez użytkownika bezpośrednio w oknie programu (np. kliknięcie odtwarzania filmu Flash w YouTube).

Opera Software podkreśla również zmniejszenie "wagi" plików instalacyjnych przeglądarki - program pobiera się szybciej i zajmuje mniej miejsca na dysku - oraz poprawę wydajności.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: