Opera 12 alpha - akceleracja sprzętowa i inne nowości

Główną zmianą wprowadzoną w Operze 12 alpha jest pełna akceleracja sprzętowa WebGL, która pozwala m.in. na obsługę gier i aplikacji 3D bez konieczności pobierania wtyczek. Wprowadzono także nowe możliwości personalizacji oraz ulepszono pasek adresu.

Opera
Nowa Opera jest dopiero w wersji alpha i nie jest jeszcze stabilna. Wręcz przeciwnie, deweloperzy ostrzegają, że jest jeszcze niedopracowana i może stwarzać problemy. Opera 12 alpha pracuje jednak równolegle ze stabilną wersją przeglądarki, więc bez obawy można ją pobrać z naszego działu download i przetestować.

W ciągu ostatnich miesięcy Opera 12 alpha otrzymała silnik JavaScript Carakan zgodny z EMCAScript 5.1 oraz parser HTML Ragnarok. Obecnie dodano pełną akcelerację sprzętową WebGL. Dzięki temu przeglądarka obsługuje grafikę w wysokiej jakość bez żadnych wtyczek. Można to przetestować np. w grach wymagających WebGL (Formula 1) i HTML5 (Emberwind).

Zobacz również:

  • Crypto Browser Project - Opera też chce w kryptowaluty
  • Jak odblokować filmy na Youtubie?

Interfejs Opery będzie teraz w pełni renderowany przez kartę graficzną, co ma znacznie przyśpieszyć wczytywanie stron. Póki co akceleracja jest oparta wyłącznie na OpenGL. Z różnych przyczyn, nie współpracuje również ze wszystkimi kartami graficznymi. W przyszłości Opera będzie miała wsparcie dla DirectX oraz większej ilość kart.

Nowe możliwości pozwoliły też na wprowadzenie tematów (themes), które wcześniej nazywano skórkami. Pozwalają one na większą personalizację dzięki zmianie tła całej przeglądarki i tworzenie nowych tematów z posiadanych zdjęć lub grafik. Udoskonalono także pasek adresu, który wzbogacono o funkcję gwiazdki ułatwiającą dodawanie stron do zakładek lub szybkiego wybierania.