Opera 7 final do pobrania

Po ukazaniu się dwóch wersji beta, jest już gotowa finalna wersja przeglądarki internetowej Opera 7. Program zachwyca szybkością działania i ładnym interfejsem graficznym. Producent wyposażył przeglądarkę również w kilka nowych użytecznych funkcji, niedostępnych u konkurencji, oraz zaimplementował obsługę standardów CSS2 oraz DOM level 2.

Tym, co pierwsze zrzuci nam się w oczy zaraz po uruchomieniu programu, jest nowa szata graficzna, znacznie ładniejsza od poprzedniej (układ elementów pozostał praktycznie nie zmieniony). Zauważymy również, że pod względem otwierania stron WWW najnowsza Opera jest szybsza od wersji 6.x, której szybkość działania była przecież naprawdę zadowalająca.

Wzrost wydajności osiągnięto dzięki dalszym udoskonaleniom silnika przeglądarki, który został wyposażony jeszcze w obsługę standardów DOM (Document Object Model) level 2 oraz CSS2. W efekcie Opera będzie prawidłowo wyświetlać strony wykorzystujące dynamiczny HTML (w tym kaskadowe arkusze stylów).

Ciekawą innowacją jest Spatial Navigation, funkcja pozwalająca poruszać się po elementach strony (przede wszystkim odnośnikach) przy użyciu klawiatury. Służą do tego kombinacje klawisza "Shift" w połączeniu ze strzałkami . Sposób nawigacji jest przy tym dużo wygodniejszy niż "standardowy" (z użyciem klawisza TAB) - użytkownik może bowiem "poruszać" się po stronie w dowolnym kierunku (w przypadku TAB-u przełączanie pomiędzy odnośnikami odbywa się w sposób "sekwencyjny", więc dotarcie do odnośnika znajdującego się w prawej, dolnej części strony mogło wymagać sporo czasu).

Pojawiły się również nowe funkcję ułatwiająca konfigurację Opery. Rozszerzono możliwość przesuwania pasków narzędziowych techniką przeciągnij i upuść. Wprowadzono opcję tworzenia profili dla poszczególnych użytkowników.

Interesującą nowinką jest technologia Small-Screen Rendering (SSR) pozwalająca oglądać strony WWW na ekranie monitora w takiej formie, w jakiej będą widoczne na urządzeniach przenośnych wyposażonych w niewielkich rozmiarów wyświetlacz. W ten sposób możemy sprawdzić, jak nasza strona będzie wyglądać w telefonach komórkowych czy PDA.

Przeglądarka jest dostępna bezpłatnie w wersji adware (wyświetla banery reklamowe). Rejestracja usuwająca tę niedogodność kosztuje 39 USD.

Pliki do pobrania:

Wersja bez Javy (3,3 MB):

http://www.pcworld.pl/ftp/program.asp?sys=pc&id=1399

Wersja z Javą (13 MB):

http://www.pcworld.pl/ftp/program.asp?sys=pc&id=1292