Opera 9.5

To pewna, szybka i bezpieczna przeglądarka internetowa. O lata świetlne wyprzedza Internet Explorera 7, a Firefoksowi nie dorównuje jedynie w popularnością.

To pewna, szybka i bezpieczna przeglądarka internetowa. O lata świetlne wyprzedza Internet Explorera 7, a Firefoksowi nie dorównuje jedynie w popularnością.

Opera 9.5 zmieniła się nie tylko zewnętrznie - poprawiono zabezpieczenia i zoptymalizowano wykorzystanie pamięci.

Opera 9.5 zmieniła się nie tylko zewnętrznie - poprawiono zabezpieczenia i zoptymalizowano wykorzystanie pamięci.

Nowości w przeglądarce Opera 9.5 widoczne są na pierwszy rzut oka. Interfejs zmodyfikowano w naprawdę przemyślany sposób, chociaż użytkownicy poprzednich edycji będą musieli poświęcić nieco czasu na przyzwyczajenie się do wersji 9.5. Doskonale sprawdzającym się nowym narzędziem jest Quick Find. Umożliwia błyskawiczne przeszukanie zawartości ostatnio odwiedzanych stron. Wystarczy wpisać słowo kluczowe w pasku adresu lub panelu historii, a natychmiast pojawi się lista oglądanych witryn, zawierających w swojej treści właśnie takie wyrażenie. Funkcję można także wywołać, wpisując adres opera:historysearch, ale to zdecydowanie mniej wygodne rozwiązanie. Jeśli dane słowo nie zostanie znalezione, pojawia się opcja wyszukiwania za pomocą Google. To proste narzędzie niezwykle się przydaje w praktyce, znacznie przyspiesza zbieranie i porządkowanie informacji.

Twórcy nowej wersji Opery reklamują funkcję Opera Link, która pozwala na archiwizację online ustawień przeglądarki i spisu ulubionych stron. Dzięki temu można łatwo korzystać z ulubionych ustawień przeglądarki na innym komputerze czy nawet w telefonie komórkowym (używając Opera Mini). W praktyce opcja nie jest aż tak przydatna, jak można początkowo sądzić. Zbiory odnośników do ulubionych stron WWW przechowywane są dzisiaj raczej w wyspecjalizowanych serwisach, takich jak del.icio.us, narzędzie w Opera 9.5 nie wprowadza istotnej innowacji.

W wersji 9.5 pojawiło się kilka dodatkowych możliwości dopasowania przeglądarki do własnych potrzeb. Prostą, ale przydatną opcją jest wybranie sposobu zamykania otwartej karty. Domyślnie wyświetlana jest karta znajdująca po lewej stronie od zamykanej, ale użytkownicy przyzwyczajeni do innej reakcji przeglądarki mogą to zmienić w oknie Narzędzia | Preferencje i wybrać np. wyświetlanie prawej karty (tak jest np. w Firefoksie). Twórcy wersji 9.5 postanowili domyślnie wyłączyć większość pojedynczych skrótów klawiaturowych znanych z poprzednich wersji przeglądarki. Zmian dotyczących tych skrótów jest znacznie więcej, na szczęście można je szybko zmodyfikować, przywracając ustawienia znane z Opery 9.2 (Narzędzia | Preferencje | Zaawansowane | Mysz i klawiatura | Konfiguracja klawiszy).

Bezpieczniej i szybciej

Dotychczasowi użytkownicy Opery powinni zainstalować nowa wersję tak szybko, jak to możliwe, bo zawiera kilka istotnych poprawek związanych z bezpieczeństwem. Usunięto błąd umożliwiający ukrywanie części adresu URL przez użycie specjalnych znaków, poprawiono usterkę związaną z dostępem do danych z obrazów z poziomu skryptów JavaScript, usunięto także dziurę dotyczącą ramek. Do poprawek związanych z bezpieczeństwem należy także zaliczyć ulepszenia mechanizmów zapobiegających phishingowi.

W Operze 9.5 wprowadzono kilka istotnych nowości w kodzie, przede wszystkim lepszą obsługę CSS 3, poprawiono też współpracę z serwisami YouTube i Gmail i pobieranie plików przez protokół BitTorrent. Twórcy przeglądarki kompletnie przeprojektowali obsługę ECMAScript, uzyskując znaczącą poprawę wydajności przy uruchamianiu skryptów JavaScript. Rozszerzono także obsługę grafiki w formacie SVG. Opera 9.5 nie przechodzi całkowicie testu Acid 3 (http://acid3.acidtests.org ), sprawdzającego obsługę standardów sieciowych, ale uzyskuje wysoki wynik (83 punkty na 100). Dla porównania Mozilla Firefox 2 uzyskuje w tym teście 53 punkty, Mozilla Firefox 3.0 - 71 punktów, a Internet Explorer 7 tylko 5 punktów.

Werdykt PCWK

Werdykt PCWK

Wśród tych zachwytów nie może zabraknąć uwag krytycznych. Opera 9.5 to świetna, dopracowana przeglądarka, niestety sprawiająca wrażenie przeznaczonej dla bardziej wymagających użytkowników, a co za tym idzie - nieodpowiedniej dla zwykłych internautów. Ta błędna, ale powszechna opinia przyczynia się do wciąż niewielkiej (biorąc pod uwagę jakość i możliwości programu) popularności Opery.

Informacje: Opera Software ASA

http://www.opera.com

Cena: bezpłatny