Opera 9.5 - szybsza, bardziej zgodna

W oficjalnym, firmowym blogu firmy Opera pojawiła się garść informacji o nadchodzącej nowej wersji przeglądarki Opera 9.5 - o nazwie kodowej "Kestrel". Oprócz poprawek znalezionych błędów, użytkownicy znajdą w niej wiele nowych funkcji i usprawnień.

Rezultatem ponad rocznych prac nad silnikiem renderującym (które trwały od ukazania się wersji dziewiątej przeglądarki) będzie między innymi dużo lepsze wsparcie dla CSS3, bardzo dobra obsługa SVG (Scalable Vector Graphics) i całkowicie nowy silnik JavaScript ze wsparciem dla ECMAScript 4. Jak chwali się autor blogu, Opera będzie poprawnie wyświetlać jeszcze więcej niepoprawnie (niezgodnie ze standardami) napisanych witryn WWW, a oprócz tego dalej będzie przeglądarką najbardziej zgodną ze standardami. Już teraz, we wczesnej wersji, nowa Opera przechodzi na przykład w 100% test selektorów CSS3.

Test selektorów CSS3 - źródło Opera Desktop Team Blog

Test selektorów CSS3 - źródło Opera Desktop Team Blog

Interfejs użytkownika, dzięki sygnałom od społeczności, zyska kilka usprawnień - ma być bardziej przejrzysty, a najczęściej używane funkcje łatwiej dostępne. Oprócz tego znacznie poprawiono nawigację przy pomocy klawiatury, poprawiono skróty klawiszowe i dodano wsparcie dla screen readerów. Ponadto Opera będzie lepiej integrować się z rożnymi platformami systemowymi (dzięki temu na przykład użytkownicy MacOS-a otrzymają przeglądarkę w pełni zintegrowaną z systemem). Ma się także pojawić wersja oparta na QT4 przeznaczona dla systemów z rodziny Linux oraz specjalne pakiety dla 64-bitowych wersji Linuksa i FreeBSD.

Jeżeli chodzi o prędkość, to nowa wersja Opery, według autora blogu, ma być dużo szybsza i to zarówno w benchmarkach, jak i testowana na realnych stronach WWW. Także interfejs użytkownika ma być bardziej responsywny.

Za kilka tygodni powinny się już pojawić cotygodniowe wersje testowe, umożliwiające zapoznawanie się użytkowników z nowymi funkcjami Opery 9.5 "Kestrel". Więcej informacji na ten temat już niedługo w firmowym blogu Opery.

Informacja w oficjalnym blogu.