Opera 9.50 - szybciej, bezpieczniej, wygodniej

Można pobierać już finalną, stabilną wersję 9.50 przegladarki Opera. Czy odświeżona edycja aplikacji, która na rynkach europejskich nieźle sobie radzi w konkurencji z takimi gigantami jak Internet Explorer i Firefox, warta jest naszej uwagi? Pierwsze wrażenia są co najmniej pozytywne.

Wczoraj (środa, 11 czerwca) pojawiła się edycja Release Candidate, a już dzisiaj Opera Software udostępniła finalną wersję swojej sztandarowej przeglądarki. W porównaniu do poprzedników, wersja 9.50 przynosi ze sobą kilka nowych, ciekawych rozwiązań. Opera jest bardzo popularna w Polsce, na Litwie i Łotwie oraz w Czechach (około 6% internautów z tych krajów korzysta właśnie z niej), dobrze radzi sobie w innych europejskich państwach, rewelacyjnie w Rosji (ponad 15% udziałów rynkowych). Niestety, największy i najbardziej dochodowy rynek - USA - to wciąż dla norweskiej przeglądarki Terra Incognita. Czy odświeżony wygląd i nowe funkcje pozwolą Operze na podbój także Ameryki?

Pobierz Opera 9.50 w wersji finalnej dla Windows.

Z odpowiedzią na to pytanie trzeba poczekać, aż pojawi się również finalna wersja Firefoksa (czyli przynajmniej do 17 czerwca). Można jednak z cała pewnością powiedzieć, że choć może opera 9.50 nie jest wielkim przełomem, to z pewnością wnosi ze sobą nieco świeżości. Jest także znacznie szybsza od poprzednich wersji i jak twierdzą twórcy - prawie w 100% zgodna z wszystkimi standardami. W teście Acid 3 finalna wersja Opery 9.50 uzyskuje 83 punty na 100 możliwych (dla porówniania - "goły Firefox 3 RC3 - 71/100, a Internet Explorer 7 - 12/100). Opera Software chwali się, że nowy silnik pozwala na dwukrotnie szybszą obsługę JavaScriptu i kodu HTML. Czy to wystarczy na pokonanie najszybszego jak dotąd Firefoksa 3?

Opera 9.50 w Windows Vista i Mac OS X przy okazji testu Acid3

Opera 9.50 w Windows Vista i Mac OS X przy okazji testu Acid3

Screenshoty ukazujące wynik testu Acid 3 pozostałych przeglądarek w Viście i Mac OS X 10.5 umieściliśmy w redakcyjnym blogu.

Firefox 3 kontra Opera 9.50

Aplikacje te to dwaj główni konkurenci Internet Explorera. Która z nich jest lepsza? Oddaj głos na swojego faworyta.

Co nowego?

Oprócz nowego wyglądu i przebudowanego silnika, Opera 9.50 ma kilka nowych, ciekawych funkcji (niektóre z nich znane są już z wydań Beta 1 i Beta 2, mobilnej wersji Opery i kilku znanych już użytkownikom z... wspominanego już Firefoksa 3). Zobaczmy dokładnie, co otrzymuje użytkownik nowej wersji przeglądarki.

- Nowy interfejs i skórki związane z różnymi systemami operacyjnymi. Przemodelowano też przyciski, ikonki i inne elementy graficzne.

- Opera Link - stacjonarna wersja usługi, dostępnej dotychczas w Operze Mini. Umożliwia synchronizację zakładek, funkcji Speed Dial czy notatek między różnymi komputerami i urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w Operę. Funkcja dostępna po zarejestrowaniu się.

- Quick Find - szybkie przeszukiwanie dotychczas odwiedzanych stron internetowych.