Opera 9 - finalna polska wersja do pobrania

Jedną z nowości, którą "starzy" użytkownicy Opery zauważą już po chwili, jest przypisanie skrótowi klawiszowemu Ctrl+N nowej funkcji. Wciśnięcie tej kombinacji nie powoduje już otwarcia nowej karty przeglądarki, ale otwarcie nowego okna - nową kartę otworzymy teraz skrótem Ctrl+T (co ciekawe, takie samo rozwiązanie zastosowano w Firefoksie). Wydaje się więc, że wspomniana kampania promocyjna skierowana jest do bezwględnie wszystkich internautów, a nie tylko do użytkowników IE.

Opera 9 - finalna polska wersja do pobrania

Kolejna nowość - pola z opisem poszczególnych kart

Za przydatną nowość należy również uznać wyświetlanie pola z opisem strony, po najechaniu kursorem myszy na daną kartę. Funkcja ta wydaje się użyteczna zwłaszcza w sytuacji, gdy w oknie przeglądarki mamy otwarte kilkanaście kart - przeklikiwanie się przez wszystkie z nich w poszukiwaniu jednej określonej strony jest dość żmudne. W polu opisu pojawiają się takie informacje jak nazwa, adres, kodowanie i typ MIME.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [grudzień 2022]
  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja
Liga programów - przeglądarki internetowe

Opera to bardzo lubiana przez użytkowników przeglądarka, głównie z racji szybkości działania i wygody obsługi. Świadczą o tym wyniki Ligi przeglądarek, którą przeprowadziliśmy na naszych łamach. Więcej punktów w końcowym rankingu ligi uzyskała jedynie przeglądarka Firefox, jednak obie aplikacje zakończyły rywalizację z taką samą średnią oceną (4,18).

Jon Stephenson von Tetzchner, prezes Opera Software, w wywiadzie udzielonym redakcji PCWK Online jeszcze na długo przed premierą 9 wersji przeglądarki zdradził, że jej rozwój będzie opierał się na integracji wielu komponentów w ramach jednej aplikacji - temu służyła właśnie implementacja silników wyszukiwawczych Google, Amazon i Download.com, a teraz także i przeszukiwanie sieci BitTorrent i widgety (wiele informacji w jednym miejscu). "Jest dla nas jednak niezwykle istotne, aby użytkownik miał poczucie pracy z kompletnym pakietem", przekonywał J. von Tetzchner.