Opera 9 - finalna polska wersja do pobrania

Firma Opera Software udostępniła pełną dziewiątą edycję swojej przeglądarki internetowej w wersjach dla Windows, Linux i Mac OS X. Do szerokiego zestawu funkcji dostępnych już w poprzednich wydaniach przeglądarki (obsługa za pomocą głosu, wbudowany menedżer pobierania plików, gesty myszy, zapisywanie sesji) dołączyły kolejne, z których w pierwszej kolejności należy wymienić obsługę protokołu BitTorrent oraz tzw. widgety. Opera w swojej dziewiątej odsłonie stała się więc prawdziwym internetowym kombajnem, jednak czy pozwoli to dogonić najgroźniejszych rywali, Firefoksa i Internet Explorera? Zadecyduje jak zwykle głos internautów. Zapraszamy więc do pobierania i testowania aplikacji - polskojęzyczne wydanie nr 9 można pobierać z naszego serwisu FTP.

Opera 9 w wydaniu finalnym udostępniona została w 25 wersjach językowych. Z polskiej edycji aplikacji mogą korzystać jedynie użytkownicy systemu Windows. Do najważniejszych nowości w aplikacji należą m.in. widgety - użytkownicy "dziewiątki" mogą pobierać i instalować małe programy, które w formie okien dialogowych prezentują wybrane informacje (pogoda, kursy akcji, itp). Ważną nowością jest też opcja korzystania z protokołu BitTorrernt - wystarczy wpisać słowa kluczowe w oknie Search, aby przeszukać tę sieć. Wśród nowości w programie znalazła się także możliwość personalizacji belki przeglądarki (Personal Bar), opcje wyboru pracy z programem w trybie jednego lub wielu okien, obsługa kaskadowych arkuszy stylów CSS, aplety Java oraz częściowo DOM (Document Object Model), usprawniony mechanizm blokowania okien pop-up, poprawki w interfejsie i w systemie szyfrowania SSL, obsługa języka XSLT i rozszerzeń WebForms 2, zwiększenie zgodności z internetowymi standardami ACID2, jak również domyślna identyfikacja jako Opera. W ramach opcji konfiguracyjnych Opery 9 będzie można określać, czy na danej stronie mają uruchamiać się skrypty Java oraz wyświetlać grafiki.

Opera 9 - finalna polska wersja do pobrania

Przykładowe widgety w Operze 9

Wydarzeniu, jakim jest premiera Opery 9, ma towarzyszyć kampania marketingowa, promująca tę przeglądarkę wśród internautów - mimo iż Opera zajmuje 3. miejsce w rankingu najpopularniejszych przeglądarek, za Internet Explorerem i Firefoksem, jej udział w rynku jest zdecydowanie mniejszy niż obu największych rywali (na platformie Mac OS X Opera musi dodatkowo konkurować z Safari). Częścią owej kampanii jest odnowiona strona główna firmy oraz hasło reklamowe - "Your web, your choice" ("Twoja sieć, twój wybór").

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [grudzień 2022]
  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja
Opera 9 - finalna polska wersja do pobrania

Opera 9 obsługuje protokół BitTorrent