Opera Mini domyślną przeglądarką w najtańszych telefonach od Microsoftu

Opera to jedna z alternatywnych przeglądarek internetowych, której udział w rynku w przypadku komputerów osobistych nigdy nie zbliżył się do pozycji lidera. Nieco inaczej wygląda sprawa na rynku mobilnym, gdzie Opera Mini i Opera Mobile mają oddane grono użytkowników.

Niedługo baza urządzeń, które korzystają domyślnie z przeglądarki Opera powiększy się na mocy umowy zawartej pomiędzy norweską firmą, a Microsoftem. Gigant z Redmond po wykupieniu mobilnego oddziału Nokii stał się właścicielem nie tylko linii urządzeń Nokia Lumia, ale też Nokia Series 30+, Series 40 oraz rodziny tanich telefonów komórkowych Nokia Asha.

Urządzenia Nokii działające na autorskim oprogramowaniu nadal są w sprzedaży, a Microsoft najwyraźniej nie zamierza się wycofywać z tego segmentu. Co prawda skasowana została linia smartfonów Nokia X działających pod kontrolą zmodyfikowanej wersji systemu Android, ale pozostałe tanie telefony pozostają w ofercie.

Zobacz również:

  • Windows 11: jak usprawnić wydajność w grach? [PORADA]
  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [grudzień 2022]
  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja

W przypadku urządzeń Series 30+, Series 40 i Asha Microsoft zdecydował się na podpisanie umowy licencyjnej z Operą. Na jej mocy na najprostszych urządzeniach mobilnych sprzedawanych teraz przez firmę Satya Nadelli preinstalowaną przeglądarką internetową będzie właśnie Opera Mini. Użytkownicy urządzeń obecnych na rynku będą natomiast zachęcani do zmiany przeglądarki.

Oczywiście w przypadku linii urządzeń Nokia Lumia pracujących pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1, a sprzętów innych firm z oprogramowaniem Microsoftu, domyślną przeglądarką pozostanie Internet Explorer w mobilnym wydaniu.

źródło: reuters.com