Opera Mini dostępna w App Store

Po trzech tygodniach oczekiwania użytkownicy iPhone'ów będą mogli pobrać Operę Mini z internetowego sklepu App Store. Mobilna Opera Mini przeznaczona jest na iPhone'a i dotykowego iPoda.

Opera Software potwierdziła decyzję Apple'a, który zatwierdził Operę Mini, którą będzie można pobrać w App Store.

Prace nad wersją przeznaczoną na iPhone'a dobiegły końca w lutym tego roku. Wtedy też na konferencji "Mobile World Congress 2010" w Barcelonie zaprezentowano Operę Mini 5 i zapowiedziano zgłoszenie jej do App Store. Według komentatorów zaakceptowanie przeglądarki przez Apple wcale nie było pewne. Wynikało to z faktu, że Apple zazwyczaj nie zatwierdza oprogramowania duplikującego funkcjonalności, które są już dostępne w iPhonie. Na akceptację Apple'a przeglądarka czekała trzy tygodnie.

Nowe funkcje Opery Mini

W Operze Mini 5 pojawiło się wiele nowości. Zmieniono interfejs, wprowadzono możliwość przeglądania witryn w kartach oraz zastosowano mechanizm umożliwiający łatwe przechodzenie na ulubione strony (znane z tradycyjnej wersji przeglądarki Opera tzw. Szybkie wybieranie). Aplikację przystosowano do działania na telefonach z ekranami dotykowymi. Opera Mini korzysta z serwerów proxy do kompresji danych. Dzięki temu strony wgrywają się szybciej, przesyłanych jest też mniej danych, co może obniżyć rachunki za telefon.

Według informacji podanych przez Opera Software, z przeglądarek tej firmy korzysta już około 100 mln osób. Z Opery Mini korzysta około 50 mln użytkowników, z Opery w wersji desktopowej kolejne 50 mln.

Właściciele iPhone'ów i iPod touchów mogą za darmo pobrać Operę Mini w App Store lub ze strony: www.itunes.com/appstore/.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: