Opera Mini już dostępna dla wszystkich

Użytkownicy telefonów komórkowych obsługujących Javę, mogą już pobrać ze strony firmy Opera Software przeglądarkę internetową Opera Mini. Pobierając 100-kilobajtową wersję Opery, użytkownicy mogą znacznie oszczędzić na rachunku za telefon, zyskują też możliwość w miarę wygodnego przeglądania stron internetowych na małym ekranie swojego aparatu.

Pomimo że oficjalna premiera Opery Mini jest zaplanowana na styczeń, to firma już zdjęła ograniczenia pozwalające pobrać program tylko użytkownikom z kilku krajów skandynawskich i Niemiec. Tym samym każdy użytkownik telefonu komórkowego wyposażonego w technologię Java może pobrać przeglądarkę. Listę przetestowanych aparatów współpracujących z Operą Mini można znaleźć na witrynie producenta.

Zasada działania przeglądarki jest prosta. Niewielki klient, znajdujący się w telefonie komórkowym, kontaktuje się ze specjalnym serwerem Opery, który to pobiera żądaną stronę, przekształca ją do postaci bardziej czytelnej na małym ekranie telefonu, kompresuje i wysyła odpowiedź do klienta. Powinno to spowodować zmniejszenie rachunków użytkowników surfujących po sieci, gdyż dzięki kompresji ilość przesyłanych danych spada o około 70%. Ze względu na bardzo ograniczone zasoby telefonów komórkowych, przeglądarka ma znacznie ograniczoną obsługę JavaScript oraz nie obsługuje w ogóle apletów Javy, czy Macromedia Flash.

Program jest darmowy i można go pobrać bezpośrednio ze strony producenta.

Więcej informacji