Opera Mini ma 140 milionów użytkowników

Przeglądarka mobilna Opera Mini w ciągu roku zwiększyła liczbę użytkowników o ponad 80 procent. Już w 22 krajach korzysta z niej milion lub więcej internautów, a liczba ta stale rośnie. Tylko w październiku 2011 roku posiadacze przeglądarki odwiedzili prawie 90 miliardów stron internetowych.

Opera Mini

Najnowszy raport State of the Mobile Web pokazuje szybki wzrost liczby użytkowników Opery Mini, który związany jest z rozwojem bezprzewodowego internetu i technologii mobilnych. Twórcy przeglądarki zauważają, że korzysta z niej wielu użytkowników smartfonów, choć dla nich przeznaczona jest raczej Opera Mobile.

Opera Mini to przeglądarka idealna dla posiadaczy wolniejszych łącz mobilnych lub użytkowników z niewielkimi pakietami danych do wykorzystania. Zastosowano w niej technologię kompresji danych. Przed przesłaniem użytkownikowi, zmniejsza ich rozmiar, a w ten sposób może zapewnić niemałe oszczędności.

Kto używa Opery Mini?

Desktopowa Opera nie jest aż tak popularna, ale jej wersje mobilne stanowią bardzo chętnie wykorzystywane alternatywy dla domyślnych przeglądarek różnych systemów mobilnych. Opera Mini działa m.in. na BlackBerry, Windows Mobile, Androidzie, iOS, Symbianie i w telefonach obsługujących Javę ME.

Najchętniej z Opery Mini korzystają mieszkańcy krajów, gdzie internet przewodowy nie jest powszechny, a dominuje łączność bezprzewodowa, choć ma licznych zwolenników także w USA i Wielkiej Brytanii. Szczególną popularnością cieszy się w krajach takich jak Rosja, Indonezja, Chiny i Brazylia. W lipcu tego roku liczba krajów, w których Opera Mini osiągnęła milion użytkowników wzrosła do 22, a do grona tego dołączyła Polska.

Opera Mini ma 140 milionów użytkowników

Wzrost ilości użytkowników Opery Mini w milionach (źródło: State of the Mobile Web)

Dynamika wzrostu

W stycznia 2006 roku liczba użytkowników przeglądarki wynosiła 400 000. W kwietniu 2011 roku było ich już 100 milionów, a w przeciągu ostatnich 12 miesięcy ich liczba wzrosła o 83,4 proc. i wynosi obecnie 140 mln. Tylko w październiku przy pomocy Opery Mini odwiedzono 86,2 mld stron, co oznacza, że w ciągu roku liczba ta wzrosła o 107,2 procent.

W październiku 2011 użytkownicy Opery Mini pobrali 1 360 mln MB danych. Jest to wzrost o 120,8 proc. w porównaniu do października 2010 roku. Należy tu przypomnieć, że dane te uległy kompresji niekiedy nawet o 90 procent, a bez tego liczba ta byłaby znacznie większa.