Opera Mobile: Flash i HTML5 video na Android OS

Zespół pracujący nad wersją beta przeglądarki na system Android nadal pracuje w celu jej ulepszenia. Na blogu Opery Mobile pojawiła się informacja o planach wprowadzenia wsparcia dla technologii Flash oraz HTML5 video.

Opera jest przeglądarką napisaną w C++. Android natomiast obsługuje tylko aplikacje w języku Java. Zespół pracujący nad OperaMobile wyjaśnia, że udało im się stworzyć przeglądarkę na Androida dzięki macierzystemu interfejsowi programistycznemu dla języka Java (JNI), który umożliwia uruchamianie w wirtualnej maszynie Java aplikacji napisanych w innych językach np. C++.

Cała procedura działa sprawnie, choć jak mówi zespół Opera Mobile, praca nad usuwaniem błędów w wielu językach programowania nie jest łatwa. Mimo problemów aplikacja jest w pełni funkcjonalna i w myśl autorów, ma konkurować z domyślną przeglądarką systemu Android oraz przeglądarką Firefox, której wersja beta jest również dostępna na Android OS.

Pierwszą z zapowiadanych nowych funkcji jest obsługa technologii Flash. Nowe technologie zmierzają do zastąpienia Flasha, ale jeszcze przez jakiś czas pozostanie on na swoim miejscu. Jeśli masz zainstalowanego Flash playera w telefonie, to Opera będzie go obsługiwała - powiedział Pavel Studeny z zespołu pracującego nad Opera Mobile.

Drugą nowością ma być obsługa HTML5 video, który jest alternatywą dla Flasha, jeśli chodzi o umieszczanie plików wideo w internecie. HTML5 video używane jest już m.in. w serwisie YouTube.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: