Opera Mobile na Androida ze wsparciem WebRTC, czyli wideorozmowy w przeglądarce

Opera na Androida dogania mobilne wydania Google Chrome i Firefoksa. Nowa wersja tej popularnej przeglądarki doczekała się wreszcie wsparcia standardu WebRTC. Użytkownicy będą mogli dzięki temu prowadzić z poziomu Opery wideorozmowy.

Opera na Androida to mobilna wersja jednej z popularnych przeglądarek internetowych dla komputerów stacjonarnych. Aplikacja rozwijana przez norweską firmę goni konkurencję, a zespół stojący za jej rozwojem wprowadził wreszcie w jej dwudziestej wersji wsparcie dla standardu WebRTC.

Dzięki WebRTC w Operze możliwe jest prowadzenie z poziomu samej przeglądarki wideokonferencji. Dołączyć do rozmowy mogą użytkownicy wszystkich innych przeglądarek, których twórcy zaimplementowali ten standard. Do wspierających WebRTC aplikacji należą desktopowe i mobilne wydania Google Chrome i Firefoksa. Wsparcia brakuje niestety w Safari dla systemów OS X oraz iOS od Apple i Internet Explorerze dostępnych na systemach Microsoftu.

WebRTC to otwarty standard wideorozmów oparty o Javascript i HTML 5, który wspierany jest obecnie przez Google, Mozillę i właśnie Operę. Nie wymaga on pobierania żadnych pluginów, takich jak wymagany przez Microsoft mały dodatek uruchamiający Skype’a z poziomu strony Outlook.com.

Przeglądarkę Opera dla systemu Android można pobrać ze sklepu Google Play. Dostępna jest też inna wersja tej przeglądarki kompresująca strony i oszczędzająca transfer danych o nazwie Opera Mini.

źródło: greenbot.com