Opera Software celem groźnego ataku hakerów. Sprawdź, czy pobrałeś złośliwą aktualizację

Sieć wewnętrzna firmy Opera Software została zaatakowana przez hakerów, którzy wykradli certyfikat wykorzystywany do podpisywania plików przeglądarki Opera.


Firma Opera Software poinformowała o ataku hakerskim na jej serwery, który miał miejsce 19 czerwca i został zatrzymany przez jej pracowników. O ile jednak w opublikowanym oświadczeniu możemy przeczytać, że atak ten "miał ograniczone skutki" i nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek dane użytkowników zostały wykradzione, o tyle faktycznie był on bardzo groźny.

Dlaczego?

Hakerzy wykradli certyfikat, który używany był do podpisywania plików przeglądarki Opera. Co prawda był on już nieaktualny, lecz został wykorzystywany do podpisania udającego przeglądarkę złośliwego oprogramowania. Co więcej, we wspomnianym oświadczeniu możemy przeczytać:

"Możliwe jest, że kilka tysięcy użytkowników Windows, którzy korzystali z Opery 19 czerwca pomiędzy 01.00 a 01.36 czasu UTC, mogło automatycznie pobrać i zainstalować złośliwe oprogramowanie."

Zobacz również:

  • To już oficjalne: koniec przeglądarki Opera!

Wydaje się więc, że hakerzy nie tylko przejęli wspomniany certyfikat, ale wykorzystali mechanizmy Opery do rozesłania szkodliwej aktualizacji na komputery użytkowników.

Nowa wersja Opery

Twórca Opery zapowiedział udostępnienie jej nowej wersji, którą zaleca jak najszybciej zainstalować. Oczywiście użytkownicy powinni też pamiętać o oprogramowaniu antywirusowym.

Opera Software - ostatnio jest źle

Warto zauważyć, że ostatni okres nie jest najlepszy dla firmy Opera Software, której ostatnie poważne zmiany nie zostały dobrze przyjęte przez użytkowników, co potwierdzają chociażby Wasze komentarze pod tekstem o wydaniu Opery 15 Next. Ponadto z pewnością nadszarpniętego wizerunku nie poprawi tutaj fakt, że informacja o ataku została podana dopiero po tygodniu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: