Opera Unite - dziel i rządź zasobami komputera w Sieci

Opera Software udostępniła nową usługę o nazwie Unite, zintegrowaną z przeglądarką internetową firmy. Za pośrednictwem Unite użytkownik może udostępniać w Sieci zasoby lokalnie przechowywane na komputerze, opublikować w Internecie stronę internetową hostowaną na pececie, a nawet uruchomić na komputerze chat bądź zostawiać na nim wiadomości dla przyjaciół. Aby skorzystać z dobrodziejstw nowej usługi należy posiadać konto użytkownika Opery (można je stworzyć przy pierwszym uruchomieniu Unite w przeglądarce).

Dzisiejszej premierze towarzyszyły szumne zapowiedzi. Opera Software zapowiadała, że 16 czerwca "Internet zostanie wynaleziony na nowo". Tajemnicza - przynajmniej do dziś, do godziny 9.00 - usługa została określona mianem "jednego z największych wynalazków w historii firmy".

Przycisk uruchomiający Unite w oknie przeglądarki Opera został umieszczony w lewym dolnym rogu, pomiędzy przyciskami Opera Link i Opera Turbo. Po wciśnięciu go wyświetla się okno dialogowe, w którym należy zalogować się przy użyciu Opera ID. Po zalogowaniu się zostajemy przeniesieni do widoku głównego usługi.

Teraz możemy zdecydować, co chcemy zrobić:

@ udostępnić dokumenty - wystarczy wskazać katalog na dysku komputera, a zostanie utworzone repozytorium wydzielonych plików. Tworzony jest także link URL, który można przesłać bezpośrednio z okna Unite pocztą elektroniczną. Po wklejeniu łącza w pasku adresu dowolnej przeglądarki wyświetla się lista wskazanych wcześniej plików.

@ wgrać pliki do biblioteki multimedialnej - po wskazaniu plików audio/wideo funkcja Media Player umożliwi dostęp do nich na dowolnym urządzeniu (ponownie za pośrednictwem wygenerowanego automatycznie URL-a).

@ udostępnić zdjęcia - po wskazaniu folderu z plikami graficznymi Unite buduje galerię oraz tworzy adres URL.

Opera Unite - dziel i rządź zasobami komputera w Sieci
We wszystkich wymienionych wypadkach użytkownik może określić charakter dostępu do plików - publiczny, ograniczony lub wyłącznie do użytku prywatnego.

@ utworzyć chat - po wybraniu tej funkcji wyświetlane jest okno chata (The Lounge). Możemy zapraszać do niego znajomych wysyłając im - a jakże! - stworzone w tym celu specjalne hiperłącze. Zapraszani użytkownicy nie muszą nawet korzystać z Unite. Dostęp do chata można ograniczyć, nakładając na niego hasło dostępowe.

@ - hostować stronę internetową - jeżeli na dysku peceta znajdują się pliki tworzonej przez nas strony internetowej, możemy - wskazując folder z tymi plikami - wykorzystać Unite jako serwer i hostować witrynę bezpośrednio na komputerze lokalnym. Usługa automatycznie rozpoznaje indeks plików i buduje stronę zgodną z projektem użytkownika, dostępną pod wygenerowanym adresem Opera Unite.

Opera Unite - dziel i rządź zasobami komputera w Sieci
W oknie Unite - pod każdą z usług - widnieje informacja o tym, jak często jest ona wykorzystywana. Dodatkowo Unite ułatwia dostęp do serwisu Opera Widgets, z którego można pobierać dodatki. Dużą zaletą usługi jest możliwość tworzenia i dodawania do niej własnych funkcji. Opera Software udostępniła zestawy API, ułatwiające ich pisanie (ze stosowną dokumentacją można zapoznać się na stronie spółki).

Jon von Tetzchner, prezes Opera Software, tak opisuje potencjał usługi: "Najpierw komputery osobiste uniezależniły się od dużych systemów komputerowych. Teraz Opera Unite decentralizuje i demokratyzuje chmury. Dzięki możliwościom serwera wewnątrz przeglądarki Web developerzy mogą z łatwością tworzyć aplikacje webowe. Użytkownicy zaś mają możliwość wyboru prywatnego i bezpiecznego sposobu dzielenia informacji."

Jak działa Unite - zobacz wideo:


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: