Opera Unite - zamień przeglądarkę w serwer

Dodatek do przeglądarki Opera - Unite - zmienia ją w funkcjonalny serwer internetowy. To szybki i łatwy sposób na udostępnienie znajomym filmów oraz muzyki przez Internet.


Unite to dodatek do popularnej w Polsce przeglądarki Opera.

Zapowiadany jako coś rewolucyjnego, pozwala każdemu na uruchomienie na domowym komputerze własnego serwera. Nie potrzeba do tego żadnej technicznej wiedzy, wystarczy tylko przeglądarka internetowa.

Opera Unite została pokazana po raz pierwszy w połowie 2009 r., jeszcze w wersji eksperymentalnej. Obecnie wchodzi w skład oficjalnego wydania przeglądarki Opera, począwszy od wersji 10.10.

Zobacz również:

  • Microsoft kopiuje pomysł z Opery. Ładnie to tak?
  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [grudzień 2022]
Opera Unite - zamień przeglądarkę w serwer

Udostępnianie plików to jedna z ważniejszych funkcji Opery Unite.

Każdy użytkownik Opery Unite otrzymuje do dyspozycji własny adres internetowy w domenie operaunite.com, na przykład: http://dom.jankowalski.operaunite.com . Adres ten jest trwale połączony z uruchomioną przeglądarką użytkownika. Pliki udostępnione w ramach usługi będą dostępne dla każdego kto odwiedzi ten adres, ale tylko w czasie, gdy Opera jest uruchomiona na komputerze użytkownika. Zamknięcie Opery poskutkuje więc zablokowaniem dostępu do uruchomionych plików.

Wymóg korzystania z Opery dotyczy tylko osoby udostępniającej serwer. Pozostali internauci mogą przeglądać zawartość serwera poprzez dowolną przeglądarkę.

Niemniej dostęp do niektórych zaawansowanych funkcji może wymagać wykorzystania Opery. Aby użytkownicy mogli komfortowo łączyć się z naszym serwerem, wskazane jest szybkie łącze internetowe. Warto przy tym pamiętać, że najczęściej prędkość wysyłania danych jest znacznie niższa od prędkości ich pobierania.

Szybki start

Opera Unite - zamień przeglądarkę w serwer

Panel boczny Opery ułatwia dostęp do aplikacji wchodzących w skład Unite.

Do skorzystania z Opery Unite wymagane jest założenie konta w serwisie "My Opera". Rejestracja wymaga jedynie wybrania nazwy użytkownika, hasła i podania adresu e-mail.

Aby rozpocząć korzystanie z Unite, pobierz najnowszą wersję Opery. Funkcje wchodzące w skład usługi są dostępne z panelu bocznego Opery oraz poprzez skrót w dolnym pasku przeglądarki. Po otwarciu panelu bocznego, widoczne są dwa przyciski: "uruchom" i "zatrzymaj" służące do zarządzania stanem usługi.

Każda z funkcji serwera Unite to tak naprawdę oddzielny dodatek, określany tutaj mianem aplikacji. Przypominają one dodatki dla przeglądarki Firefox. Każda uruchomiona aplikacja odpowiada za inną funkcję i jest widoczna na twojej stronie domowej. Gdy ktoś ją odwiedzi, zobaczy listę uruchomionych aplikacji i będzie mógł sprawdzić ich zawartość.

Kilka domyślnie dołączonych aplikacji udostępnia najbardziej podstawowe funkcje. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na Web Server.

To aplikacja, dzięki której możesz opublikować prostą stronę internetową. Wystarczy, że wybierzesz tylko jeden z katalogów na dysku. Jeśli umieścisz w nim plik index.html, zostanie on wyświetlony jako strona WWW (zamiast listy plików w katalogu). Obecnie jest to jeden z najprostszych sposobów na uruchomienie własnej witryny w Internecie.

Dodatkowe aplikacje

Opera Unite - zamień przeglądarkę w serwer

Katalog dostępnych aplikacji dla Opery Unite zawiera wiele aplikacji do pracy grupowej.

Własną aplikację dla Unite może stworzyć każdy, kto posiada odpowiednią wiedzę. Katalog dodatkowych aplikacji jest dostępny w serwisie unite.opera.com. Mając je do dyspozycji, można znacznie zwiększyć liczbę praktycznych zastosowań Opery Unite.

Na przykład Whiteboard to rodzaj internetowej tablicy, na której kilku użytkowników może wspólnie pisać lub rysować.

Aplikacja File Inbox pozwala innym użytkownikom przesyłać pliki na twój komputer, a dzięki Stream Media udostępnisz znajomym swoje pliki wideo.

Własny serwer dla każdego

Opera Unite - zamień przeglądarkę w serwer

Aplikacja Fridge to wirtualna lodówka, na której inni użytkownicy mogą zostawiać swoje notatki.

Opera Unite miała wywołać rewolucję na rynku przeglądarek internetowych. Udostępniając aplikację jej twórcy wyszli z przekonania, że obecnie szybki dostęp do sieci ma tak duża liczba internautów, że do zamiany domowego komputera w pełni funkcjonalny serwer potrzebują jedynie prostego w użyciu oprogramowania.

Już teraz można jednak pokusić się o stwierdzenie, że Opera Unite jest ważnym krokiem w rozwoju przeglądarek internetowych. Nawet jeśli nie zdobędzie popularności, należy docenić jej innowacyjność.

Pobierz: Opera 10.10 Final

Historia Opery w skrócie

Pierwsza wersja przeglądarki Opera została opublikowana w 1996 roku, choć prace nad nią rozpoczęły się już dwa lata wcześniej, w norweskiej firmie telekomunikacyjnej Telenor. Cechą charakterystyczną Opery jest duża liczba funkcji zintegrowanych z przeglądarką, jak np. klient poczty, obsługa sieci IRC, klient P2P. A także gesty myszy, które użytkownicy Opery znają już od dawna. Aż do wersji 8.5, opublikowanej w 2005 r., Opera rozpowszechniana na licencji darmowej wyświetlała użytkownikom reklamy w postaci banerów lub reklam Google AdWords.

Opera Software udostępnia także popularne przeglądarki Opera Mobile i Opera Mini na urządzenia mobilne. Ta druga pobiera strony za pośrednictwem serwerów producenta, co przyspiesza proces ładowania stron i pozwala dynamicznie dostosować do wymogów danego urządzenia zwykłe strony WWW.

W 2006 roku Opera Software otworzyła we Wrocławiu centrum badawczo-rozwojowe. Polacy pracują w nim między innymi nad przeglądarkami przeznaczonymi dla systemów Linux, Windows Mobile i Windows CE.