Opera coraz bezpieczniejsza

Opera Software po raz kolejny zaktualizowała wersję swojego sztandarowego produktu, przeglądarki Opera. Równolegle po raz pierwszy w historii standardowa przeglądarka systemowa, Microsoft Internet Explorer, zaczyna w Polsce tracić zwolenników na rzecz konkurencyjnych produktów. Czy najnowszy produkt Norwegów jest w stanie zagrozić dominacji IE wśród polskich użytkowników? O przyszłość rynku przeglądarek internetowych zapytaliśmy Pala A. Hvistendahla, wiceprezesa Opera Software.

Ponieważ najnowsze wydanie przeglądarki, oznaczone numerkiem 7.53, pojawiło się zaledwie w dwa tygodnie po poprzedniej wersji, dlatego większość użytkowników nie spodziewała się wprowadzanie wielu istotnych zmian, a raczej kosmetycznych poprawek. Okazało się jednak, iż w stosunku do wydania 7.52 poprawiono tylko jeden, ale za to kluczowy błąd związany z bezpieczeństwem - od najnowszej wersji nie będzie możliwe wczytanie innej strony, niż ta, której adres widnieje na pasku adresowym. Dziura ta, znana również z przeglądarki Internet Explorer, umożliwiała hakerom oszukiwanie użytkowników, dzięki czemu mogli oni zdobyć np. numery kart kredytowych czy hasła do kont bankowych (np. gdy zamiast prawdziwego serwisu bankowego, którego adres widniał w przeglądarce, użytkownicy nieświadomie korzystali ze stron stworzonych przez hakerów).

Opera coraz bezpieczniejsza

Najnowsza wersja przeglądarki Opera

Być może to właśnie szybka reakcja Opera Software na wszelkie wykryte błędy spowodował, iż przeglądarka ta zyskuje w Polsce coraz szersze grono zwolenników. Najnowsze badania firmy Gemius, które przedstawiliśmy w artykule Internet Explorer traci rynek pokazują, iż gigant od pewnego czasu zmniejsza swój ogromny udział w rynku. Choć zmiany te mogą się wydawać mało znaczące (w wymiarze 1% przy udziale rzędu 95%), to jednak mogą być oznaką pewnej długookresowej tendencji.

Zobacz również:

  • Edge zniechęca do pobierania Chrome
  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [październik 2021]

Ze względu na rosnącą popularność przeglądarki Opera w Polsce, poprosiliśmy Pala A. Hvistendahla, Wiceprezesa ds. marketingu Opera Software, o odpowiedź na kilka krótkich pytań dotyczących programu. W dołączonej do artykułu galerii zdjęć prezentujemy developerów Opera Software przy pracy.

[Redakcja] Jak powstaje przeglądarka Opera?

[Pal A. Hvistendahl] Nad jej rozwojem pracuje ponad 100 developerów, którzy przy tworzeniu nowych wersji korzystają z języka programowania C++.Ilu zarejestrowanych użytkowników korzysta z Opery na całym Świecie?

Choć nie publikujemy takich danych, to nieoficjalnie mogę powiedzieć, iż na całym Świecie mamy ponad 10 milionów zarejestrowanych użytkowników. Warto dodać, iż grupa użytkowników z Polski od ponad 2 lat rozrasta się niezwykle dynamicznie.

Jakie kierunki rozwoju będą dominować w najbliższym czasie na rynku przeglądarek internetowych?

Moim zdaniem przeglądanie stron internetowych przestanie być domeną wyłącznie komputerów osobistych. Nasza przeglądarka internetowa już teraz dostępna jest w wielu urządzeniach przenośnych, a wkrótce pojawi się również w samochodach i innych urządzeniach, które dotąd nie kojarzyły się nikomu z Internetem. Co więcej, przeglądarka internetowa może służyć również do innych celów, np. jako interfejs użytkownika w takich urządzeniach jak drukarki, bankomaty, a nawet czytniki kodów paskowych.

Czy można jeszcze coś zrobić, żeby usprawnić proces przeglądania stron internetowych?

Oczywiście! Cały czas wprowadzamy jakieś usprawnienia i mamy mnóstwo nowych pomysłów. Tak naprawdę potrzebujemy tylko jednej rzeczy - chcielibyśmy, żeby użytkownicy zdali sobie sprawę, iż na rynku jest bardzo dobry produkt, który zapewni im znacznie wyższy komfort korzystania z Internetu niż ten, z którym mieli do tej pory do czynienia...