Opera dla Androida otrzymuje nowy tryb nocny i funkcję przyciemniania stron

Opera numer 55 to postawienie na ochronę oczu użytkownika - wprowadzono w niej mechanizmy ograniczające emisję szkodliwego dla wzroku światła niebieskiego.

Od dzisiaj użytkownicy systemu Android mogą zaktualizować przeglądarkę Opera, a jeśli ktoś jej jeszcze nie ma - od razu pobrać i zainstalować edycję z numerem 55. W stosunku do poprzednich wydań, pojawiły się dodatkowe ustawienia dla trybu nocnego, pozwalające użytkownikowi zadecydować o poziomie przyciemnienia widoku tak, aby światło nie męczyło oczu. Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów dodano również większe możliwość korygowania temperatury barw. Ponadto przeglądarka umożliwia aktywowanie trybu nocnego w dowolnej chwili, co pozwala na osiągnięcie przyciemnienia przeglądarki niezależnie od możliwości smartfona.

Opera dla Androida otrzymuje nowy tryb nocny i funkcję przyciemniania stron

Decyzję o wprowadzeniu nowych ustawień ciekawie uzasadnia Stefan Stjernelund, manager ds. produktu Opery na Androida:

"Zimowe miesiące w Skandynawii bywają naprawdę ciemne. Słońce w ciągu dnia świeci tylko przez kilka godzin, w związku z czym zauważyliśmy, że większość współczesnych urządzeń wyposażono w automatyczne ustawienia wyświetlacza, które są zbyt jasne, co z kolei powoduje zaburzenia naturalnego rytmu dobowego człowieka. Postanowiliśmy, że nasza przeglądarka rozwiąże ten problem. Ta wersja Opery pozwala zredukować emisję niebieskiego światła i maksymalnie przyciemnić obraz. "

Co warte podkreślenia, Opera umożliwia również automatyczne przyciemnienie stron internetowych, które nie obsługują ciemnego motywu CSS. Ponadto w trakcie trybu nocnego przyciemnieniu ulega również klawiatura smartfona - osiągnięto to dzięki wykorzystaniu specjalnej nakładki.