Opera i "gesty twarzy"

"Opera Software ASA zmieniła oblicze przeglądania Internetu w komputerze, telefonie komórkowym i innych urządzeniach" - oto cytat z informacji prasowej, promującej nową, przełomową funkcjonalność przeglądarki WWW. Ową funkcją ma być możliwość sterowania programem za pomocą... gestów twarzy.

Producent utrzymuje, że nowa funkcja jest efektem współpracy z Norweskią Służbą Wywiadowczą. Mimo że prace nad Face Gestures trwały aż siedem lat, funkcja jest niezwykle nieskomplikowana, korzysta bowiem tylko z JavaScript, HTML i CSS. Dzięki opcji Face Gestures posiadacz kamery internetowej będzie mógł sterować przeglądarką w wersji 10 alpha przy użyciu "tylko i wyłącznie ruchów mimicznych" - przekonuje firma. Na dowód faktycznego zaimplementowania nowego mechanizmu w aplikacji Opera Software opublikowała film, ukazujący jego możliwości.

Zobacz wideo

Oprócz tego, na stronie labs.opera.com zamieszczono przykładowe "gesty" oraz przypisane im funkcje (np. aby otworzyć nową kartę należy dwa razy mrugnąć, a do wyświetlenia poprzedniej lub następnej strony wystarczy przymknąć lewe lub prawe oko). Opera dodatkowo zapewnia, że funkcja jest kompatybilna z różnymi stylami uczesania, przestrzega jednak, że w wypadku odwiedzania stron erotycznych lepiej Face Gestures wyłączyć, aby nie przeszkadzały w wygodnym przeglądaniu dostępnej tam zawartości (internauci odwiedzający takie serwisy bywają skłonni do wykonywania nieświadomych grymasów twarzy).

Jak łatwo się domyślić, cała sprawa to primaaprilisowy dowcip Opery. Warto dodać, że nie pierwszy i z pewnością nie ostatni, jakim uraczyli nas Norwegowie. W 2005 r. spółka opublikowała informację prasową o premierze technologii SoundWave, "nowej, ekscytującej, niezależnej od platformy systemowej, działającej w czasie rzeczywistym technologii komunikacji interpersonalnej na krótkie i średnie dystanse." Firma utrzymywała, iż opracowanie technologii było dziełem przypadku - efektem badania nad sterowanym głosowo klientem poczty elektronicznej wbudowanym w przeglądarkę - i dołączyła nawet link do "dema" ukazującego możliwości nowej technologii.

Jeśli znaleźliście w Internecie ciekawy 1-kwietniowy dowcip, podzielcie się nim z innymi czytelnikami pcworld.pl - pisząc na adres [email protected]. Zgłoszenia opublikujemy na łamach naszego portalu.