Opera ma już 300 milionów użytkowników. Rozpoczyna proces przejścia z Presto na WebKit

Opera Software ma poważne powody do świętowania. Co miesiąc z jej przeglądarki korzysta 300 milionów użytkowników. Osiągnięcie to idzie w parze z zapowiedzią rezygnacji z silnika Presto na rzecz silnika WebKit.

Opera Software świętuje osiągnięcie kolejnego kamienia milowego. Z opublikowanych przez nią danych wynika bowiem, że z przeglądarki Opera korzysta w ciągu miesiąca 300 milionów użytkowników. Oczywiście wzięte są tutaj pod uwagę wszystkie platformy: smartfony, "inteligentne" telewizory, tablety i komputery.

"300 milionów to pierwsze okrążenie, ale wyścig trwa. Na ostatnim odcinku prowadzącym do tej liczby zanotowaliśmy największe w naszej historii przyspieszenie wzrostu liczby użytkowników, jakie do tej pory widziałem. Teraz wrzucamy kolejny bieg, aby zdobyć większy kawałek tortu na rynku smartfonów" - powiedział Lars Boilesen, prezes Opera Software.

Zobacz również:

  • To już oficjalne: koniec przeglądarki Opera!
  • Sztuczna inteligencja wkracza do Opery. Wzbogaci Twoje życie online

Dodatkowo podzielił on się interesującymi planami na przyszłość. Wynika z nich, że Opera Software planuje w tym roku stopniowo rezygnować z opracowanego przez siebie silnika Presto. Zamierza postawić na WebKit i Chromium.

"Silnik WebKit jest bardzo dobry i my zamierzamy uczynić go jeszcze lepszym. Wspiera standardy, na których nam zależy i zapewnia wydajność jakiej potrzebujemy. Bardziej sensowne jest jednak obecnie to, aby nasi eksperci pracowali wspólnie z opensourcowymi społecznościami nad dalszym udoskonaleniem WebKita i Chromium, zamiast nad dalszym rozwojem własnego silnika. Opera będzie mieć wkład w projekty WebKit i Chromium; zgłosiliśmy już nawet nasz pierwszy zestaw poprawek ulepszających wielokolumnowy układ." - powiedział dyrektor technologiczny Opery, Hakon Wium Lie.

Pierwszą próbkę nowego kierunku prac programistów Opery poznamy już na targach MWC 2013, kiedy to Opera zaprezentuje nową wersję swojej przeglądarki przeznaczonej dla użytkowników smartfonów z Androidem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: