Opera: pozew przeciwko Microsoftowi

Norweska firma Opera Software - producent przeglądarki internetowej Opera - skierowała do Komisji Europejskiej pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Microsoft. Giganta z Redmond oskarżono w nim o nieuczciwą konkurencję na rynku przeglądarek, przejawiającą się dołączeniem programu Internet Explorer do systemu Windows.

Przedstawiciele Opera Software twierdzą, że dołączając do OS-ów przeglądarkę internetową Microsoft nieuczciwie wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku systemów operacyjnych dla komputerów PC.

Dlatego też Opera zwróciła się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zmuszenie Microsoftu do usunięcia z systemu Windows przeglądarki Internet Explorer lub - alternatywnie - do standardowego wyposażenia go również w inne przeglądarki (tak, by klient miał wybór). Dodatkowo norweska firma domaga się, by przeglądarka Microsoftu zaczęła obsługiwać podstawowe standardy branżowe.

Jon von Tetzchner - szef Opery - powiedział, że pozew złożony został w imieniu "klientów zmęczonych tym, że monopolista dokonuje za nich wyborów"".

Microsoft na razie nie komentuje tych doniesień. Warto jednak wspomnieć, że zarzut wykorzystywania monopolistycznej pozycji do promowania IE pojawiał się już wcześniej - przedstawiciele koncernu zwykle odpowiadali w takich przypadkach, że ścisłe zintegrowanie systemu operacyjnego z przeglądarką jest korzystne i wygodne dla użytkowników.