Opera - współtwórca przeglądarki odchodzi z firmy

Jon S. von Tetzchner, współzałożyciel i były prezes Opera Software, poinformował, że w najbliższym tygodniu opuści firmę.


Jon Stephenson von Tetzchner, współtwórca i ojciec sukcesu przeglądarki Opera (fot. Opera Software)

Jon Stephenson von Tetzchner, współtwórca i ojciec sukcesu przeglądarki Opera (fot. Opera Software)

Zobacz też:

Więcej informacji:

"Stało się jasne, że zarząd i ja nie podzielamy tych samych wartości i nie mamy wspólnej wizji przyszłego rozwoju Opery" - Jon S. von Teztchner, list otwarty do pracowników firmy.

Opera Software, w oficjalnym oświadczeniu na temat odejścia byłego prezesa, nie skomentowała powodów tej decyzji. Jon S. von Tetzchner zredagował jednak list do pracowników, w którym wyjaśnił dlaczego nie może dłużej pracować nad projektem przeglądarki Opera.

"Stało się jasne, że Zarząd i ja nie podzielamy tych samych wartości i nie mamy wspólnej wizji przyszłego rozwoju Opery" - napisał von Tetzchner. - "Mam wrażenie, że Rada Nadzorcza skupia się bardziej na wynikach kwartalnych, podczas gdy ja wolę budować firmę ku przyszłości".

Jon S. von Tetzchner założył firmę Opera Software, w roku 1995, wspólnie z Geirem Ivarsøyem. To dzięki niemu przeglądarka Opera stała się niezwykle przełomowa, a jej kolejne wersje były pełne innowacji. Właśnie von Tetzchner był wielkim zwolennikiem rozwoju wydań dla "komórek" - Opera Mini i Opera Mobile, które zapewniły firmie doskonałą pozycję w tym sektorze rynku.

"Wierzył i naciskał na wprowadzanie kolejnych innowacji, które później kopiowała nasza konkurencja, a które mieliśmy pierwsi z wszystkich przeglądarek"

Twórca Opery jest znany m.in. z ciekawego postanowienia z roku 2005. Von Tetzchner obiecał użytkownikom, że jeśli przeglądarka (Opera 8) zostanie pobrana ponad milion razy w ciągu 4 dni, on przepłynie wtedy Atlantyk wpław z krótkim postojem w Islandii. Pomysł okazał się strzałem w "10", bo internauci pobrali Operę 8 znacznie więcej razy. Informatyk pojechał więc na plażę w Oslo i zaczął płynąć, a w pontonie obok towarzyszył mu tylko specjalista od PR-u. Co prawda, Jon po kilku godzinach musiał odpuścić, ale i tak zrobił wielkie wrażenia na wszystkich fanach Opery.

5 stycznia 2010 współzałożyciel Opera Software został zastąpiony na stanowisku prezesa przez Larsa Boilesena. Wczoraj zrzekł się otrzymanej wtedy funkcji niezależnego doradcy ds. strategii firmy. Jest szanowany przez Zarząd, a obecny CEO Opery, napisał o nim: "Wierzył i naciskał na wprowadzanie kolejnych innowacji, które później kopiowała nasza konkurencja, a które mieliśmy pierwsi z wszystkich przeglądarek".

Von Tetzchner odszedł z Opera Software, ale prace trwają dalej. W tej chwili trwają ostatnie testy wersji Opera 11.50 RC "Swordfish".