Opera za trzy grosze

Pewnie nie więcej niż trzy grosze kosztuje teraz internautę z modemem czas połączenia, w trakcie którego ściągnie w pełni już bezpłatną Operę - w niecałych czterech megabajtach Norwedzy pomieścili chyba wszystko, co jest potrzebne w codziennej pracy.


Pewnie nie więcej niż trzy grosze kosztuje teraz internautę z modemem czas połączenia, w trakcie którego ściągnie w pełni już bezpłatną Operę - w niecałych czterech megabajtach Norwedzy pomieścili chyba wszystko, co jest potrzebne w codziennej pracy.

Firefox i Opera są doskonałymi przeglądarkami, absolutnie przewyższającymi archaiczny Internet Explorer, a każda z nich ma swoje szczególnie mocne punkty. Podstawową zaletą Firefoksa jest jego otwarta architektura i możliwość rozszerzania funkcjonalności o zewnętrzne moduły, natomiast wadą, przynajmniej w linii rozwojowej 1.0.x, powolność (chyba jednak odchodząca już w niepamięć w wersji 1.5). Opera jest z kolei niezwykle szybka, dzięki czemu nadaje się doskonale do słabszych komputerów. Wbrew obiegowej opinii, można ją konfigurować i tworzyć najrozmaitsze mechanizmy wspomagające surfowanie czy wyszukiwanie informacji. Choć nie dysponuje mechanizmem rozszerzeń, jak jej opensource'owy konkurent, to jednak można ją obudować rozmaitymi ciekawymi dodatkami.

Gdyby znany dylemat osiołka i żłobu przełożyć na język przeglądarek, można by powiedzieć, że Firefox jest dzięki swym rozszerzeniom znakomitym narzędziem do ciężkiej pracy "produkcyjnej", zwłaszcza dla webmasterów, natomiast zwinna jak kozica Opera to idealne rozwiązanie dla przeciętnego internauty, dysponującego niezbyt mocnym komputerem i zwykłym modemem, przede wszystkim przeglądającego strony w Sieci - takich jest przecież większość w Internecie.

Narzędzie

W edytorze wyszukiwarek możesz wybrać gotową definicję i dodać ją do listy.

W edytorze wyszukiwarek możesz wybrać gotową definicję i dodać ją do listy.

Choć wpisów w plikach INI sterujących rozmaitymi aspektami działania Opery można dokonywać ręcznie w dowolnym tekstowym edytorze obsługującym stronę kodową UTF-8 (np. Notatnik), lepiej skorzystać z odpowiedniego narzędzia, jakim jest polski Opera Search.ini Editor, napisany przez Andrzeja Olaczka (http://www.operapl.prv.pl/en/ ). Ten wygodny program pozwala szybko dodać dowolne wyszukiwarki dostępne w Internecie, przy wykorzystaniu gotowej bazy danych wbudowanej w program albo za pomocą kreatora testującego mechanizmy wyszukujące w rozmaitych serwisach internetowych.

Gdzie są wyszukiwarki?

Skróty prowadzące do wyszukiwarek w Operze znajdują się w menu kontekstowym myszy. Po zaznaczeniu blokiem szukanego wyrazu kluczowego (jeśli włączone jest Supermenu - Narzędzia | Preferencje | Zaawansowane | Paski narzędzi | Włącz Supermenu), wystarczy dwukrotnie kliknąć wyraz lewym przyciskiem myszy. Wyświetlone menu kontekstowe zawiera listę poleceń zgrupowaną w rozwijanym podmenu Szukaj używając. Można tam wstawić wszystkie najpotrzebniejsze wyszukiwarki, w tym skróty do słowników. Jeśli Supermenu jest wyłączone, to oczywiście po zaznaczeniu wyrazu blokiem należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i w wyświetlonym menu wybrać potrzebną wyszukiwarkę. Następnie program przystępuje do odszukiwania w niej informacji.

Działanie Opera Search.ini Editor

Program wczytuje plik search. ini znajdujący się w folderze Opera w Danych aplikacji: X:\Documents and Settings\...

Dane aplikacji\Opera\Opera\profile \search.ini.

Plik zawiera definicje wyszukiwarek, a także mechanizmów translatorskich, które akurat nas tutaj nie interesują. Na przykład predefiniowana definicja wyszukiwarki Google ma postać:

http://www.google.com/search?q=%s&sourceid=opera&num=%i&ie=utf-8&oe=utf-8.

Program zawiera wbudowaną bazę z gotowymi definicjami wyszukiwarek. Po kliknięciu przycisku Dodaj ukazuje się okno dialogowe Dodaj wyszukiwarkę użytkownika z całą listą mechanizmów - listę tę można filtrować, wybierając np. Domyślne Opery, Polskie, Międzynarodowe itd.

Dodawanie gotowych wyszukiwarek

Wszystkie potrzebne wyszukiwarki można zarejestrować w menu kontekstowym myszy.

Wszystkie potrzebne wyszukiwarki można zarejestrować w menu kontekstowym myszy.

Gdy zaznaczysz dowolny mechanizm, w prawym panelu ukaże się gotowa definicja. Jeśli nie znajduje się w podręcznym menu w Operze, kliknięcie przycisku Dodaj do wyszukiwarek użytkownika wprowadzi wyszukiwarkę na listę.

Po kliknięciu OK i zamknięciu listy wystarczy kliknąć przycisk Zapisz w pasku narzędziowym, aby zapisać zmieniony plik search.ini na dysku. Jeśli Opera była w tym czasie otwarta, należy ją zrestartować i od tego momentu nowa wyszukiwarka widnieje w menu kontekstowym.

Tworzenie własnych definicji

Wartościowym narzędziem Opera search.ini Editor jest wspomaganie tworzenia własnych definicji, których nie ma w predefiniowanej bazie wyszukiwarek programu. To ważne, gdyż nie jesteśmy ograniczeni do gotowego zbioru i możemy wykorzystywać także inne wyszukiwarki, już istniejące lub sukcesywnie pojawiające się w Internecie. Tak zwany Kreator URL ułatwia utworzenie definicji, co nie zawsze jest łatwe do ręcznego wykonania.

Program zawiera m.in. definicje

polskiej i angielskiej Wikipedii, ale wyobraźmy sobie, że korzystamy z niemieckojęzycznych materiałów i chcemy mieć w podręcznym menu także niemiecką wersję tej encyklopedii. Przedstawimy to krok po kroku (ramka poniżej).

Jak widać, tworzenie definicji nie jest zbyt zawiłe, a w ten sposób można uzupełnić funkcje wyszukiwawcze Opery o dowolny inny mechanizm - słownik, encyklopedię, ogólną lub specjalistyczną wyszukiwarkę internetową, w jakiejś witrynie itd. Możliwości są nieograniczone.

Każdy z mechanizmów widocznych na liście możesz w dowolnej chwili sprawdzić, ustawiając na nim kursor i klikając przycisk Testuj na pasku narzędzi. W preferencjach programu, na karcie Opsed, możesz wpisać wyraz, który będzie zawsze używany przez Opera Search.ini Editor do testowania wyszukiwarki.

W menu Inne widnieje polecenie Pobierz wyszukiwarki. Prowadzi ono na stronę internetowąhttp://nontroppo.org/wiki/SearchPlugins (Opera Browser Wiki), gdzie znajduje się rozbudowywana przez internautów baza gotowych definicji wyszukiwarek - zawsze może się znaleźć coś interesującego, o czym jeszcze nie wiemy. Można tam też dzielić się z innymi swoimi definicjami.

Inne możliwości

Zdefiniowanie menu to alternatywna metoda wyboru wyszukiwarek w Operze.

Zdefiniowanie menu to alternatywna metoda wyboru wyszukiwarek w Operze.

Warto jeszcze wiedzieć, że wyszukiwarki można zdefiniować także w plikach INI definiujących menu przeglądarki. Pliki takie można wstawiać do folderu ...profile\menu, a następnie wybierać jako domyślne menu w preferencjach przeglądarki: Narzędzia | Preferencje | Zaawansowane | Paski narzędzi | Konfiguracja menu. Budowa takiego menu jest nieco bardziej skomplikowana i mniej doświadczonym osobom raczej nie należy jej zalecać. Niemniej jednak wskazujemy taką możliwość.

Przykład menu obejmującego wyszukiwarki w projektach Wikipedii można znaleźć na stroniehttp://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Rozszerzenie_do_Opery . Menu autorstwa Adama Dziury jest zarazem narzędziem wspomagającym edycję haseł we wszystkich projektach Wikipedii. Zainteresowani mogą wykorzystać zawarte w niej przykłady do skonstruowania własnego menu i zapisania stosownego pliku INI w katalogu ...profile\menu.

Co z rozszerzeniami?

Zamknięty model Opery, porównany z otwartym Firefoksem, budzi niejednokrotnie pytanie, czy jest to model gwarantujący nadążanie przeglądarki za rosnącymi wymaganiami użytkowników. Trzeba przyznać, że team Opery na razie daje sobie z tym świetnie radę. Trudno zaprzeczyć, że rozszerzenia Firefoksa stanowią o jego dużej atrakcyjności, ale z drugiej strony wiele zainstalowanych rozszerzeń powoduje, że rosną sprzętowe wymagania przeglądarki - niejednokrotnie kilka soczystych stron powoduje, że Menedżer zadań pokazuje 100 MB zajętej pamięci.

Na pewno otwarcie Opery spowodowałoby ogromny wzrost zainteresowania społeczności programistów, którzy lubią po prostu wtrącać swoje trzy grosze. W obecnej sytuacji, gdy Opera jest już w pełni darmowa, nie istnieją wyraźne przyczyny, dla których nie miałby się pojawić publicznie dostępny API i możliwość dopisywania rozmaitych przydatnych dodatków. Pozostaje to oczywiście w gestii Opera Software, ale nie można wykluczyć takiego akurat biegu zdarzeń. Na pewno z ciekawością będziemy czekać na następne wersje programu, który powolutku, ale zauważalnie wykuwa dla siebie rynkową niszę. Polacy należą do najwdzięczniejszych jego odbiorców.

<hr size="1" noshade>Dodawanie niemieckiej Wikipedii

  Kreator definicji pomoże zdefiniować wyszukiwarkę, której nie ma w bazie programu.

  Kreator definicji pomoże zdefiniować wyszukiwarkę, której nie ma w bazie programu.

 • Kliknij przycisk Dodaj, aby uruchomić okno dialogowe Dodaj wyszukiwarkę użytkownika.
 • W pole Nazwa wpisz Wikipedia (DE).
 • Kliknij przycisk Kreator URL.
 • W oknie Kreator URL skopiuj do schowka podany ciąg znaków: 123test321.
 • Uruchom Operę i przejdź na stronę niemieckiej Wikipedii, gdzie w polu Suche (wyszukiwanie) wklej powyższy ciąg znaków i kliknij przycisk Suche.
 • Skopiuj adres z pola adresowego Opery, czyli:http://de.wikipedia.org/wiki/Spezial:Search?search=123test321&fulltext=Suche
 • Wróć do okna Kreator URL i kliknij przycisk Dalej.
 • W pole RAW URL wklej skopiowany z Opery adres i kliknij przycisk Dalej,
 • a potem Zakończ.
 • W polu URL definicji pojawi się automatycznie wygenerowany przez program wzór wyszukiwania.
 • W pole Słowo kluczowe wpisz np. wid (od Wikipedia DE).
 • Kliknij przycisk Testuj, aby sprawdzić mechanizm.
 • Upewnij się, że w polu Nazwa widnieje podana na początku nazwa, czyli Wikipedia (DE).
 • Kliknij OK.
 • W edytorze kliknij przycisk Zapisz i zrestartuj Operę.
Program wstawia definicję w miejsce kursora, ale możesz to zmienić, przesuwając ją wyżej lub niżej na liście, przyciskami Wyżej lub Niżej.

<hr size="1" noshade>