Operacja DIVX

DivX to rewolucyjne połączenie dwóch formatów multimedialnych: MPEG-4 i MP3. Zapisane w nim filmy jakością niewiele ustępują płytom DVD, a dwugodzinny obraz mieści się na jednej płycie CD-ROM 650 MB. Można go przygotować samemu.


DivX to rewolucyjny format zapisu filmów, będący połączeniem dwóch formatów multimedialnych: MPEG-4 i MP3. Zapisane w ten sposób filmy jakością niewiele ustępują płytom DVD. Z tą różnicą, że dwugodzinny film mieści się na jednej płycie CD-ROM 650 MB.

Do oglądania filmów w DivX niepotrzebny jest żaden specjalny odtwarzacz, wystarczy np. standardowy Windows Media Player. Postanowiliśmy zapisać w tym formacie Wielkiego Szu - film dołączony do grudniowego numeru (5/2000) Kina Domowego - Magazynu DVD. Być może pozwoli to na rozszyfrowanie karcianych sztuczek Jana Nowickiego.

Do skutecznego przeprowadzenia operacji DivX będą potrzebne następujące narzędzia:

- DivX;-) Mpeg-4 Codec 3.11 alpha - kodek służący do kodowania i odtwarzania filmów w formacie DivX

- Radium MP3 Codec - kodek do kodowania dźwięku w formacie MP3

- SmartRipper 2.02 - program do zgrania plików vob na twardy dysk

- Advanced Bitrate Calculator 1.8 - program, pomagający obliczyć właściwy bitrate na podstawie zakładanej długości filmu

- FlasK Mpeg 0.594 - program, za pomocą którego zakodujemy film do formatu DivX

- Poza tym potrzeba dużo miejsca na twardym dysku i sporo czasu.

Kliknij i przenieś

Wszystkie programy oraz wiele innych narzędzi znajdziecie na większości stron internetowych, których adresy podajemy w ramce.

W trakcie przygotowań do operacji DivX musimy zainstalować narzędzia w komputerze. Obydwa kodeki mają programy instalacyjne, które zapewniają ich poprawną instalację. Pozostałe aplikacje wystarczy rozpakować do oddzielnych katalogów.

Operację zaczynamy od umieszczenia Wielkiego Szu na wirtualnym stole operacyjnym, czyli twardym dysku. Do tego celu stworzono takie programy, jak SmartRipper służące do zgrywania plików vob z katalogu VIDEO_TS dysku DVD. SmartRipper to obok CladDVD oraz VobDEC GUI jeden z ripperów tzw. drugiej generacji. Potrafią one zgrywać pliki z płyt, z którymi nie radzi sobie niesławny DeCSS.

SmartRipper oferuje trzy sposoby zgrania dysku: Movie, Files oraz BackUp. Tryb Movie to metoda najprostsza i najczęściej stosowana. W tym trybie SmartRipper odczytuje płytę w podobny sposób jak programowe odtwarzacze. Pozwala to zgrać tylko wybraną wersję językową lub jedynie kawałek filmu (Chapter). Zaznaczamy je po prostu w trzech górnych oknach. W dolnych umieszczone są informacje o rozmiarze i formacie wybranego filmu lub jego części. W oknie Target należy wybrać katalog, w którym będą zapisane pliki VOB. Po prawej stronie znajdzie się informacja o potrzebnym i dostępnym miejscu na twardym dysku.