Opinia eksperta

Standardowe narzędzia Windows nie zawsze wykrywają w systemie wszystkie programy i procesy, które zajmują nie tylko pamięć, ale i przedłużają czas przygotowania innych aplikacji. Utrudnia to jednoznaczne ustalenie, jakie programy powinno się odinstalować, aby zmniejszyć ilość zbędnych aplikacji, dodatków czy zwykłych gadżetów zapychających system.


Standardowe narzędzia Windows nie zawsze wykrywają w systemie wszystkie programy i procesy, które zajmują nie tylko pamięć, ale i przedłużają czas przygotowania innych aplikacji. Utrudnia to jednoznaczne ustalenie, jakie programy powinno się odinstalować, aby zmniejszyć ilość zbędnych aplikacji, dodatków czy zwykłych gadżetów zapychających system.

To, co tygrysy lubią najbardziej to bezpłatne lub tanie narzędzia o dużych możliwościach, zaprojektowane specjalnie do rozwiązywania konkretnych problemów.

Pomagają w istotny sposób zwiększyć wydajność Windows 95/98/NT.

PrvView 3.2 i TaskInfo98 2.0

Opinia eksperta
W sytuacjach konfliktów bibliotek lub w ogóle ich braku, polecam program do obserwacji procesów PrcView (Windows 98/95/NT), który można ściągnąć za darmo ze strony www.teamcti.com/pview/prcview.htm. Jest to precyzyjny monitor podający czas utworzenia, wersję oraz pełną ścieżkę do przywołanych bibliotek wykorzystywanych w danym procesie, listę wszystkich wątków, alokowanych bloków pamięci oraz utworzone stosy. Jest opcja usuwania procesu i/lub jego sprawdzenia za pomocą debugera.

Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na świetny TaskInfo98, który działa jednak tylko z Windows 95 i 98. Okres próbny jest za darmo, a rejestracja kosztuje tylko 12 dolarów. Program dostępny jest na stronie www.iarsn.com/download.html. Oba programy dostarczają znacznie więcej informacji o trwających procesach niż dostajemy z okna Zamknij program, aktywizowanego znaną kombinacją "salutu na trzy place" [Ctrl Alt Delete].

Również okno Informacje systemowe, przywoływane uruchomieniem MSINFO32.EXE w Windows 98 2.0, nie jest w stanie sprostać pracowitości i dokładności PrcView oraz TaskInfo98. Pomagają zidentyfikować aplikacje najbardziej obciążające Windows oraz wykryc pozostałości po programach, których nie wszystkie komponenty zostały całkowicie usunięte.

Opinia eksperta
Każdy proces jest w oknach TaskInfo98 charakteryzowany informacjami o wątkach tego procesu(w tym VxD), obciążeniu procesora, liście wszystkich otwartych plików, zapisie w linii poleceń, zagospodarowaniu pamięci (RAM i podręcznej-cache) powo- dowanej przez cały proces, liście wywołanych bibliotek DLL oraz repetycji zdarzeń. Można otworzyć dowolny proces, zmusić do zakończenia niemal każdy źle uwarunkowany, a także przypisywać procesom priorytet wykonywania.

Gdy ktoś chciałby podejrzeć, co i jak działa na odległym serwerze, wystarczy znać jego adres IP, wybrać protokół komunikacyjny (FTP, POP3, SMTP, NNTP, HHTP) oraz zainstalować freewareŐowego agenta What's running 1.0.24. Ale uwaga! W praktyce jednak nie jest to aż tak proste...

System Configuration Utility

Opinia eksperta
Wydaje się, że równie słabo rozpowszechnionym narzędziem jest System Configuration Utility. Jest to część menu narzędziowego appletu systemu informacyjnego Windows 98. System Configuration Utility można uruchomić przez MSCONFIG.EXE w oknie dialogowym Uruchom. To narzędzie pokazuje wszystkie sterowniki i programy uruchamiane przez Twój plik AUTOEXEC.BAT, SYSTEM.INI, Rejestr i inne. Istnieje możliwość wyłączania pojedynczych linii pliku startowego i konkretnych sterowników w celu odnalezienia problemu metodą prób i błędów.

Warta zainteresowania jest również zakładka Startup w System Configuration Utility. Ujawnia każdy proces, który przebiega podczas startu Windows. (Uwaga: Nie powinieneś włączać i wyłączać różnych rzeczy w tym oknie dialogowym. Powinno ono służyć jedynie do identyfikacji tych elementów systemu, które mogą wymagać dalszego "śledztwa", a jeżeli się kwalifikują - nawet do usunięcia).

Cacheman 3.7

Kolejnym przydatnym programem jest narzędzie o nazwie Cacheman. Po instalacji i skonfigurowaniu automatycznie zwalnia pamięć podręczną (dyskową i plikową), co poprawia ogólną wydajność systemu. Cacheman może zmniejszyć wykonywaną przez system liczbę operacji zapisu i odczytu do i z pliku wymiany (swap), co jeszcze bardziej przyspiesza pracę Windows. Cachemana można ściągnąć ze strony members.http://xoom.com/ultimatum/cacheman.htm.

MemTurbo 1.0

Opinia eksperta
A za niecałe 20 dolarów można mieć bardzo dobry i znany program MemTurbo, który jest tak zaprojektowany, aby poprzez defragmentację pamięci systemowej usuwać "przecieki" z pamięci powodowane przez źle działające aplikacje. Dzięki niemu pecet stanie się szybszy, a więc i wydajniejszy. MemTurbo nie modyfikuje żadnych bibliotek DLL, lecz potrafi wykrywać problemy z niedostatecznym zapasem wolnej pamięci i działać tak, aby utrzymać odpowiednio wysoki poziom przeznaczonego na aplikacje miejsca. Na stronie www.memturbo.com dostępna jest bezpłatna 30-dniowa wersja trial tego programu.