Opłacalny interes

Zyski MP3.com - najpopularniejszego dostawcy muzyki w wersji elektronicznej - przewyższają najśmielsze oczekiwania ekspertów z Wall Street.

Zyski firmy MP3.com w czwartym kwartale 1999 r. wyniosły 15,3 mln USD, w porównaniu do 4,1 mln w poprzednim kwartale i 613 tys. rok wcześniej. Tak gwałtowny wzrost przewyższył oczekiwania ekspertów z Wall Street. Raport o zarobkach firmy ogłoszono już po zamknięciu giełdy, ale w notowaniach pozagiełdowych akcje firmy wzrosły natychmiast o 2 USD, osiągając cenę 32 USD. Szef MP3.com Michael Robertson przypisuje taki wzrost zysków rozwojowi rynku reklamowego w Internecie i upowszechnieniu się nowych technologii umożliwiających pobieranie i odsłuchiwanie plików muzycznych.

Firma MP3.com, uważana za potentata na rynku muzyki w wersji cyfrowej, oferuje w serwisie online głównie darmowe utwory niezależnych artystów. Ostatnio rozbudowano serwis MyMP3.com, umożliwiający dostarczanie cyfrowych kopii posiadanych przez użytkowników płyt CD. W ubiegłym tygodniu przeciw nowym usługom został wystosowany pozew o naruszenie praw autorskich, złożony przez Stowarzyszenie Producentów Nagrań. Oskarża on MP3.com o stworzenie katalogu ponad 45 tys. dysków CD, do których prawa są zastrzeżone. Może to doprowadzić do nałożenia na firmę grzywny sięgającej kilkudziesięciu miliardów dolarów.

Więcej informacji: www.news.com