Opowieść podręcznej 5 - wszystko, co wiemy. Premiera, fabuła, obsada i inne

Co wiemy o kontynuacji serialu na podstawie powieści Margaret Atwood? Zebraliśmy najważniejsze informacje o piątym sezonie The Handmaid's Tale.


Opowieść podręcznej 5 - wszystko, co wiemy. Premiera, fabuła, obsada i inne

Opowieść podręcznej

Opowieść podręcznej to antyutopia zrealizowana na podstawie powieści Margaret Atwood. Opowiada o świecie niedalekiej przyszłości, w której na gruzach Stanów Zjednoczonych wyrasta Gilead – totalitarne państwo stworzone przez fundamentalistów religijnych. Obowiązują w nim reguły zaczerpnięte ze Starego Testamentu, a społeczeństwo podzielone jest na klasy i ściśle kontrolowane. Buntowników i wszystkich, którzy pasują do nowej wizji społeczeństwa, czekają tortury i egzekucje.

 • Tytuł: Opowieść podręcznej
 • Tytuł oryginalny: The Handmaid's Tale
 • Twórca: Bruce Miller
 • Gatunek: Dramat, Sci-Fi
 • Produkcja: USA
 • Liczba potwierdzonych sezonów: 5
 • Czas emisji: 2017-obecnie

Główną bohaterką serialu jest June (Elisabeth Moss), która po nieudanej próbie ucieczki do Kanady zostaje zmuszona do pełnienia roli podręcznej – kobiety, która ma rodzić dzieci bezpłodnym parom dygnitarzy Gileadu. June trafia do domu komandora Freda Waterforda (Joseph Fiennes) i Sereny Joy (Yvonne Strahovski). Próbuje przetrwać w koszmarnej rzeczywistości, starając się jednocześnie nawiązać kontakt z ruchem oporu i odnaleźć swoją córkę Hannah.

Zobacz również:

 • The Good Doctor - gdzie można zobaczyć 4 i 5 sezon serialu?

Premiera – kiedy i gdzie?

Po długim oczekiwaniu wreszcie otrzymaliśmy datę premiery piątego sezonu Podręcznej. Na platformę Hulu serial powróci 14 września 2022 roku. W Polsce Opowieść Podręcznej dystrybuowana jest przez HBO Max – nie wiadomo jeszcze, czy 5 sezon pojawi się u nas tego samego dnia, co w USA.

Opowieść podręcznej jest również dostępna na Player.pl i Canal+ Online.

Sezon 5 – fabuła

Oficjalny opis 5 sezonu głosi:

June musi zmierzyć się z konsekwencjami zabicia komandora Waterforda. Jednocześnie kobieta stara się na nowo zdefiniować swoją tożsamość i życiowy cel.

Podczas gdy wpływy Gileadu wkradają się do Kanady, owdowiała Serena próbuje wypromować się w Toronto. Komandor Lawrence współpracuje z ciotką Lydią, starając się jednocześnie zreformować Gilead i zdobyć władzę. June, Luke i Moira walczą z Gileadem na odległość, kontynuując swoją misję, której celem jest ocalenie i połączenie się z Hannah.

Ważnym elementem 5 sezonu będą też narodziny dziecka Sereny Joy (Yvonne Strahovski). Wcielająca się w tę rolę aktorka podczas jednego z wywiadów powiedziała, że szczęka opadła na podłogę, kiedy po raz pierwszy przeczytała zakończenie sezonu:

Dla mnie to najbardziej satysfakcjonujący finał sezonu, jaki kiedykolwiek miały podręczne, więc jest to bardzo ekscytujące.

Oryginalna książka nie zawiera wielu wskazówek na temat nowych postaci, które moglibyśmy zobaczyć w przyszłości, ponieważ serial odbiega od historii napisanej przez Atwood.

Elisabeth Moss w wywiadzie dla TVLine zdradziła, że nowy sezon będzie jedną z bardziej szalonych przejażdżek, jakich mogliśmy doświadczyć i dodała:

Zdecydowanie mieliśmy kilka sezonów, gdzie dużo się dzieje. W niektórych sezonach dzieje się mniej. Prawie nie mogę nadążyć za akcją w nadchodzących odcinkach i to nie jest frazes. Naprawdę chodzi mi o to, że prawie nie mogę nadążyć za natłokiem wydarzeń.

Obsada

W Opowieści Podręcznej 5 pojawi się:

 • Elisabeth Moss – June,
 • Yvonne Strahovski – Serena Joy,
 • Samira Wiley – Moira,
 • O-T Fagbenle – Luke,
 • Madeline Brewer – Janine,
 • Amanda Brugel – Rita,
 • Bradley Whitford – komandor Lawrence,
 • Max Minghella – Nick,
 • Ann Dowd – ciotka Lydia.

Do obsady 5 sezonu dołączyła również Christine Ko w roli Lily – byłej uchodźczyni, a obecnie przywódczyni kanadyjskiego ruchu oporu.

Prawdopodobnie ponownie zobaczymy też Josepha Fiennesa w roli Freda Waterforda, ale jedynie w formie retrospekcji. I choć nie jest to potwierdzone, być może Mckenna Grace powróci jako Esther Keyes, była żona Gileadu zdegradowana do rangi podręcznej.

W piątym sezonie Opowieści Podręcznej nie zobaczymy już Alexis Bledel wcielającej się w rolę Emily – aktorka zrezygnowała z udziału w serialu, nie podając jednak powodów swojej decyzji.

Zdjęcia

Tak w piątym sezonie będzie prezentować się June i Serena Joy:

Opowieść podręcznej 5 - wszystko, co wiemy. Premiera, fabuła, obsada i inne

fot. Hulu

Opowieść podręcznej 5 - wszystko, co wiemy. Premiera, fabuła, obsada i inne

fot. Hulu

Wojna i pogrzeb na pierwszym teaserze Opowieść podręcznej 5 [15.07.2022]

Platforma Hulu udostępniła właśnie pierwszą zapowiedź 5 sezonu Opowieści Podręcznej. W ponurym klipie możemy zobaczyć fragment spektakularnego pogrzebu Freda Waterforda, a także June i Serenę Joy szykujące się do walki. Wygląda na to, że w piątym sezonie wydarzy się również coś, co bardzo ucieszy ciotkę Lydię:

Zobacz także: Westworld 4 – kiedy nowe odcinki na HBO Max? Jak oglądać serial?