Opóźnione mikrony

Wygląda na to, że premiera pierwszego mobilnego procesora Intela, który miałby być wykonany w technologii 0,09 mikrona zostanie przełożona na kolejny rok. Także desktopowy Prescott pojawi się później niż pierwotnie planowano. Powód to problemy ze zużyciem energii i odprowadzaniem ciepła.

Opóźnione mikrony

Z plotek krążących po sieci wynika, że Intel ma pewne problemy techniczne z wdrożeniem na masową skalę nowoczesnego procesu 0,09 mikrometra. Najpierw zmieniono datę premiery Prescotta, który miał pojawić się na rynku już w 2 kwartale br. Obecny termin to 4 kwartał br.

Najprawdopodobniej przeszkodą jest zbyt duże zapotrzebowanie układu na energie i związane z tym problemy z odprowadzaniem ciepła. Doprowadziłoby to do sytuacji, w której większość nowych płyt głównych, chociaż kompatybilna w materii podstawek, nie współpracowałaby z Prescottem ze względu na zbyt słabe zasilanie.

Nieoficjalnie wiadomo także, że podobne problemy spotykają następcę Pentium M – procesor o kodowej nazwie Dothan. Ma on zostać wyposażony w 2 MB pamięci cache 2 poziomu, a częstotliwości taktowania wyniosą początkowo 1,8 GHz.