Oppo Reno - pierwsze wrażenia

Oppo Reno wyposażono w dziwny mechanizm wysuwania z obrotową kamerą wysuwającą się pod kątem.


Myśleliśmy, że na rynku mobilnej fotografii już nic nas nie zaskoczy - kamerki w ekranie, wysuwane aparaty do selfie oraz nawet projekt telefonu Vivo bez aparatu. Pojawił się jednak Oppo Reno z kolejną nowością - podnoszoną kamerą obrotową, która wysuwa się z korpusu obudowy pod pewnym kątem.

Oppo Reno - pierwsze wrażenia

Źródło: techadvisor.co.uk

Reno zaprezentowano razem z bardziej prestiżowym i wyżej pozycjonowanym modelem z 10 krotnym zoomem oraz modelem z obsługą sieci 5G, ale to właśnie podstawowy model Reno z obrotową kamerą był najciekawszą premierą.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [30.07.2021]
  • Recenzja: Test Oppo Reno4 Pro 5G - flagowy smartfon to coś więcej, niż cyferki
  • OPPO Reno 6 - poznaliśmy datę premiery!

Oppo informuje, że w Europie Reno będzie kosztować 499 euro, a sprzedaż rozpocznie się w maju. Model z 10 krotnym zoomem optycznym został wyceniony na aż 799 euro, ale oferuje dużo leszy aparat, większy ekran i szybszy procesor, podczas gdy za model z modemem 5G trzeba będzie zapłacić 899 Euro. Posiada on wszystkie funkcje modelu z 10 krotnym zoomem.

Wyskakująca kamera jest premium

Oppo Reno - pierwsze wrażenia

Źródło: techadvisor.co.uk

Wyskakujące z obudowy kamery nie są niczym nowym na rynku smartfonów. Widzieliśmy już kilka konstrukcji, które posiadały takie rozwiązania. Samo Oppo wprowadziło na rynek model Find X, w którym aparat wysuwał się z górnej części obudowy, aby producent mógł uniknąć zastosowania wycięcia w ekranie.

Zasadniczo Reno posiada bardzo podobny projekt, ale kamera wysuwa się pod innym kątem. 16 Mp obiektyw do selfie umieszczony jest wewnątrz obudowy telefonu i wysuwa się automatycznie z niej, kiedy jest to konieczne. Nowością jest sposób, w jaki to robi. Zamiast wysuwać się do góry w przypadku Reno kamera obraca się pod kątem, co może wyglądać jak płetwa na górze telefonu.

W rzeczywistości nie ma tu zbyt wielu różnic w stosunku do slidera znanego z Find X z wyjątkiem tego, że w Renu mieści on również lampę błyskową i głośnik do rozmów. Sam mechanizm ma być również bardziej wytrzymały. Oppo twierdzi, że powinien wytrzymać 5 lat użytkowania (100 wysunięć dziennie). Dodatkowo jeżeli telefon wykryje, że istnieje prawdopodobieństwo upadku automatycznie zamknie slider, aby spróbować uniknąć dodatkowych uszkodzeń.

Oppo Reno - pierwsze wrażenia

Źródło: techadvisor.co.uk

Flagowe wykonanie

Reno podobnie, jak w przypadku innych flagowych urządzeń jest dobrze wykonany. Projekt (poza wysuwanym sliderem) jest podobny do wielu innych smartfonów, jakie zostały zaprezentowane w ostatnim czasie. Obudowa posiada gradient, a szkło zabezpieczone jest za pomocą Gorilla Glass. Urządzenie dostępne jest w kolorze czarnym, zielonym, fioletowym oraz różowym. Reno jest matowy, więc nie jest tak śliski, jak inne bardziej błyszczące urządzenia. Całość sprawia wrażenie naprawdę solidnej i wytrzymałej konstrukcji.

Tak, jak wyżej wspominaliśmy zastosowanie konstrukcji typu slider w przypadku Reno umożliwiło rezygnacje z wycięcia w ekranie. Podobne rozwiązanie znane jest z Xiaomi Mi Mix 3. Całość nazwana została "O-dot", co bardziej wskazywałoby na nowy rodzaj notcha, niż na wysuwany aparat do selfie. Oppo dodatkowo twierdzi, że rozwiązanie to uchroni obiektyw aparatu przed zarysowaniami i uszkodzeniem.

Główny obiektyw posiada rozdzielczość 48 Mp i jest taki sam, jak w droższych modelach, ale wspierany jest jedynie przez dodatkowy aparat 5 Mp w przeciwieństwie do trzy obiektywowej konstrukcji z modelu z zoomem.

Oppo Reno - pierwsze wrażenia

Źródło: techadvisor.co.uk

Z pierwszych zdjęć testowych wynikał, że kolory są szczególnie nasycone i lekko nienaturalne, a ujęcia nie były tak szczegółowe, jak można by oczekiwać po matrycy o tak wysokiej rozdzielczości 48 Mp. Przypomniało to nam, że rozdzielczość nie jest najważniejszym parametrem jeżeli chodzi o aparat. Reno w swojej półce cenowej zdaje się być gdzieś po środku stawki. Nie wykonuje złych zdjęć, ale do najlepszych smartfonów również mu brakuje.

Aparat jest jednym z dwóch obszarów, w których Reno jest widocznie słabszy od swoich droższych braci. Drugim z nich jest zastosowany procesor. Reno posiada procesor Qualcomm Snapdragon 710, a droższe modele flagowy układ Snapdragon 855, który znajdziesz w wielu innych tegorocznych smartfonach. Oznacza to, że smartfon będzie bardzo responsywny, ale w bezpośrednim zestawieniu z mocniejszymi urządzeniami widoczne będzie wolniejsze ładowanie aplikacji. Nasze testy Xiaomi Mi 9 SE pokazały, że Qualcomm Snapdragon 710 posiada wydajność porównywalną z flagowymi układami z 2017 roku np. Snapdragonem 835.

Oppo Reno - pierwsze wrażenia

Źródło: techadvisor.co.uk

Pojemność baterii również jest nieco niższa i wynosi 3765 mAh, ale to nadal bardzo przyzwoity wynik. Powinna bez problemu zapewnić intensywny dzień użytkowania telefonu. Zaimplementowano również technologię szybkiego ładowania VOOC 3.0, która jest teraz szybsza, gdy ładowania zbliża się do końca.

Podsumowanie

Jeżeli szukasz urządzenia z jak najlepszym aparatem Oppo Reno nie będzie dla ciebie ciekawym urządzeniem. Chyba, że patrzysz na cyfry. Tutaj urządzenie może pochwalić się 48 Mp matrycą. Poza tym Oppo Reno to telefon z dużym ekranem bez wycięcia i dziwacznym sliderem wysuwającym przednią kamerę, głośnik i lampę błyskową. Wiemy, że takie rozwiązanie może się spodobać wielu osobom. Jest dosyć nowatorskie i rzadko spotykanie, co pozwala na wyróżnienie się z tłumu wielu innych podobnych urządzeń.