Oppo: najbardziej innowacyjny "smartfonowy" producent na MWC?

Firma Oppo zaprezentowała na targach MWC 2016 dwa fantastycznie zapowiadające się rozwiązania: SuperVOOC i SmartSensor.

Podczas targów MWC 2016 zobaczyliśmy nowości przygotowane przez czołowych producentów smartfonów. Najbardziej oczekiwanymi były modele Samsung Galaxy S7, LG G5 i Xiaomi Mi 5. Spośród tej trójki najodważniejsze rozwiązanie zaprezentowała koreańska firma LG, która zdecydowała się na zastosowanie w swoim nowym flagowcu modułowej konstrukcji pozwalającej na skorzystanie z wymiennych modułów zapewniających obecnie usprawnienia w zakresie wykonywania zdjęć i odtwarzania muzyki.

Oppo w natarciu

Moją uwagę przykuł jednak inny producent, chińska firma Oppo, która wcześniej dała się poznać przede wszystkim ze względu na projektowanie ekstremalnie smukłych smartfonów (Oppo R5). Tym razem pokazała ona bowiem, że stać ją na innowacyjne rozwiązania:

1. SuperVOOC to technologia szybkiego ładowania akumulatorów. Firma Oppo zaprezentowała jej możliwości ładując akumulator o pojemności 2500 mAh w zaledwie 15 minut (w 5 minut uzupełni ją w 45%; to znacznie szybciej niże w przypadku technologii QuickCharge 3.0 znanej ze Snapdragona 820). Rozwiązanie to zapewnia efektywność ładowania wynoszącą 97%. Korzysta z prądu o niskim napięciu i podnosi podczas tak ekstremalnie szybkiego ładowania temperaturę smartfona zaledwie o 3,3 stopnia Celsjusza.

Za technologią stoi 18 patentów, dzięki którym Oppo w całości odpowiada za nową technologię poprzez elektronikę sterującą, akumulatory i oprogramowanie. Na koniec ważna informacja: z technologii SuperVOOC będą mogli w przyszłości skorzystać jedynie użytkownicy smartfonów Oppo.

2. SmartSensor to mechaniczna stabilizacja obrazu zapewniająca poprzez drobne ruchy matrycy niwelowanie drgań już po 15 milisekundach. Aby uzmysłowić sobie z jak niesamowitym rozwiązaniem mamy do czynienia dodać należy, że w przypadku optycznej stabilizacji wspomniana wartość jest trzy razy większa.

Kolejną zalety tego rozwiązania w porównaniu do OIS to:

- 50x mniejszy pobór mocy

- 10x większa precyzja (na filmie widać, że matryca może się nawet przekręcać; korekta wynosi 0,3 mikrometra)

O firmie Oppo świadczy też dobrze interesujący patent pokazujący, jak zaskakujące rozwiązania chodzą po głowie pracujących dla niej inżynierów. Dotyczy on technologii, która umożliwia dostosowanie kolorów obudowy smartfona do ubrania właściciela. Taki gadżet z pewnością pozwoliłby na wyróżnienie się w tłumie...