Oprogramowania Pixara na superkomputerach z Windows

Firma Pixar Animation Studios zapowiedziała podczas konferencji Siggraph 2008, że najnowsze wydanie jej programu do renderowania animacji będzie dostępne również w wersji dla systemu Windows HPC Server 2008 (OS ten przeznaczony jest dla superkomputerów).

"RenderMan Pro Server v. 14.0 będzie pierwszym wydaniem tej aplikacji, które da się uruchomić w środowisku Windows High Performance Computing Server 2008. Co więcej, nasze oprogramowanie do renderowania animacji będzie również współpracowało z 64-bitową wersją Windows Vista" - poinformowali przedstawiciele Pixara podczas konferencji Siggraph 2008.

Do tej pory RenderMan był dostępny w wersjach dla Mac OS X, Linuksa, a także Windows (można go było uruchomić już w Windows NT i 2000). Aplikacja ta obecna jest na rynku od blisko 20 lat (pierwsze wydanie pojawiło się w 1989 r.). Premiera najnowszej edycji - 14.0 - planowana jest na jesień 2008 r.

Firma Pixar jest obecnie jednym z najpopularniejszych producentów filmów animowanych na świecie (jej największe hity to m.in. "Ratatuj", "Iniemamocni" czy "Potwory i spółka").