Oprogramowanie, które znajdzie w tobie mordercę

Richard Berk, kryminolog z University of Pennsylvania, twierdzi, że stworzył oprogramowanie, które na podstawie prostego badania użytkownika zdoła przewidzieć, czy może on w przyszłości popełnić zbrodnię ludobójstwa. Z pomocą przyszła mu statystyka.

Naukowcy i filozofowie od wieków poszukują wzoru na "filantropa idealnego", "mordercę" czy "urodzonego przywódcę". Jako przykłady możemy tu podać choćby fascynację frenologią czy nieudane próby znalezienia wzorów twarzy "klasycznego mordercy" za pomocą klisz fotograficznych.

Richard Berk postanowił skorzystać z komputerów i statystyki. Opierając się na pracach naukowych i badaniach prowadzonych w latach 2002-2004, stworzył przybliżony profil człowieka, który prawdopodobnie popełni w przyszłości zabójstwo.

Jego narzędzie potrzebuje wprowadzenia wartości dla 30-40 zmiennych, uzupełnianych zwykle z pomocą kwestionariusza. Pod uwagę bierze się między innymi płeć, popełnione wcześniej zbrodnie, oraz - co ważne - kontakt z przemocą w dzieciństwie i młodości.

Warto zajrzeć: "Software used to predict who might kill" (w języku angielskim)