Oprogramowanie od Mikołaja

Dobry program użytkowy w polskiej wersji językowej, z instrukcją, materiałami szkoleniowymi i polską pomocą techniczną, np. edukacyjny czy fotoalbum, to świetny prezent. Może być nawet lepszy niż gra komputerowa, którą warto dawać tylko po upewnieniu się, że komputer obdarowanego podoła wysokim wymaganiom.


Dobry program użytkowy w polskiej wersji językowej, z instrukcją, materiałami szkoleniowymi i polską pomocą techniczną, np. edukacyjny czy fotoalbum, to świetny prezent. Może być nawet lepszy niż gra komputerowa, którą warto dawać tylko po upewnieniu się, że komputer obdarowanego podoła wysokim wymaganiom.

Szukając programu na prezent, nie ograniczaj się do najnowszych, premierowych tytułów. Wcześniejsza wersja aplikacji graficznej czy narzędzia do edycji wideo może okazać się równie dobra, a znacznie tańsza. Starsze edycje najłatwiej znaleźć w sklepach internetowych - naprawdę dobre aplikacje można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Kusząco prezentuje się także oferta starszych gier komputerowych, sprzedawanych w tzw. tanich seriach. Jeszcze przed rokiem kosztowały ponad 100 zł, dzisiaj - nawet niecałe 20 zł.

Polecamy też tzw. wersje edukacyjne. Specjalna licencja pozwala na niemal dowolne wykorzystanie programu, który jest przy tym znacznie tańszy niż w zwykłej wersji komercyjnej. Edycji tego typu nie można jednak używać do celów komercyjnych, czyli np. w działalności gospodarczej. Uwaga: wersja edukacyjna nie zawsze może być wykorzystana w placówkach edukacyjnych. Dla nich przygotowane są najczęściej specjalne, zbiorowe licencje.

Windows XP Media Center Edition 2005

Rodzaj system operacyjny

Informacje Microsoft,http://www.microsoft.com/poland/windowsxp/mediacenter/default.mspx

Cena od 380 zł

Windows XP Media Center Edition 2005 to idealny system operacyjny dla kogoś, kto chce zbudować domowe centrum multimedialne za pomocą pasywnie chłodzonego - czyli bezgłośnego - komputera z Pentium II/III lub VIA Eden. Inwestycja w procesor Core 2 Duo i przynajmniej 2 GB RAM nie jest już konieczna.

System bezproblemowo obsługuje znacznie większą liczbę tunerów telewizyjnych niż Vista, szybciej się uruchamia, nie obciążają go typowe problemy nowego produktu, a w zakresie domowej rozrywki oferuje lepszą wydajność podczas obsługi multimediów i większą liczbę klatek na sekundę w grach.

Choć Microsoft twierdzi co innego, XP MCE 2005 pod względem możliwości przypomina edycję XP Professional, a nie Home. Dzięki obsłudze telewizji HDTV, system jeszcze przez długie lata będzie wart swojej ceny, nawet jeśli jest minimalnie wyższa od ceny Visty Home Premium.

dla nauczycieli, studentów i uczniów PL

Rodzaj program graficzny

Informacje Corel,http://www.corel.com/pl

Cena ok. 220 zł

Oprogramowanie od Mikołaja

CorelDRAW Graphics Suite X3

CorelDRAW to niekwestionowany lider w dziedzinie grafiki wektorowej. Każdy szanujący się grafik komputerowy prędzej czy później musi zgłębić jego tajniki. Jeśli aplikacja ma być używana właśnie do nauki, najlepiej kupić specjalną wersję dla studentów i nauczycieli. Jest znacznie tańsza od zwykłej wersji, ale nie może być używana do celów komercyjnych ani w placówkach edukacyjnych, np. szkołach (dla nich przeznaczone są oddzielne pakiety licencyjne). Za nieco ponad 200 zł otrzymujemy polską wersję najnowszego pakietu CorelDRAW Graphics Suite, a licencja pozwala na instalację nawet na trzech komputerach. Zestaw aplikacji to nie tylko program CorelDRAW, ale też narzędzie do przekształcania grafiki rastrowej na wektorową - Corel PowerTRACE i edytor grafiki rastrowej Photo-Paint.

Ulead PhotoImpact XL PL

Rodzaj program graficzny

Informacje Ulead,http://www.ulead.com

Cena od 60 zł

Oprogramowanie od Mikołaja

Ulead PhotoImpact XL PL

Programy graficzne firmy Ulead mogą śmiało konkurować z produktami Adobe w wersji okrojonej, ale wymagają czasu na poznanie odmiennego interfejsu użytkownika. Możliwości aplikacji do amatorskiej edycji grafiki i zdjęć cyfrowych są podobne: znajdziemy tu zarówno proste narzędzia poprawiające wygląd fotografii, jak i zaawansowane funkcje fotoretuszerskie. Na korzyść Ulead PhotoImpact XL PL przemawia także niska cena. Za 60 zł można kupić naprawdę dobry program graficzny, który przyda się nie tylko do retuszu zdjęć z wakacji, ale też do tworzenia grafiki np. na potrzeby stron WWW. Wśród najprostszych funkcji znajdziemy Express Fix, która szybko poprawi typowe problemy ze zdjęciami. W zaawansowanych opcjach znajduje się łączenie kilku zdjęć wykonanych z różnymi parametrami ekspozycji w celu uzyskania fotografii o dużej głębi tonalnej.

Magix Zdjęcia na CD & DVD 6 PL

Rodzaj program graficzny

Informacje MAGix,http://www.magix.com

Cena od 70 zł

Oprogramowanie od Mikołaja

Magix Zdjęcia na CD & DVD 6 PL

Ten program nie jest uniwersalnym domowym centrum graficznym - służy przede wszystkim do tworzenia pokazów zdjęć na płytach CD/DVD. Jak na tak wyspecjalizowaną, aplikacja może wydawać się zbyt droga - za podobną cenę kupimy Ulead PhotoImpact XL. Jest to jednak dobry prezent dla tych członków rodziny, którzy mają aparat cyfrowy i używają komputera, ale nie chcą uczyć się obsługi rozbudowanych aplikacji. Zaletą programu jest przede wszystkim prostota. Tworzenie krążka z pokazem zdjęć odbywa się za pomocą prostego kreatora, a aplikacja jest w polskiej wersji językowej. Dodatkowo w pakiecie dostajemy niezły fotoalbum: Magix Photo Manager 2007. Magix Zdjęcia na CD & DVD 6 to upominek dla tych, którzy pasjonują się fotografią, ale są mniej zaawansowanymi użytkownikami komputera.