Oprogramowanie potanieje, piraci stracą argument?

Zdaniem specjalistów z firmy Gartner, firmy produkujące oprogramowanie powinny przemyśleć strategie dotyczące licencjonowania. W ciągu 10 lat konkurencja na rynku software'u wzrośnie, co spowoduje duże obniżki cen.

Przez wiele lat było tak, że użytkownicy musieli się godzić na warunki stawiane przez producenta oprogramowania. Kto nie chciał wydawać 300 zł na system operacyjny czy 3000 zł na aplikację służącą do zaawansowanej obróbki grafiki, zostawał z niczym.

Wygląda jednak na to, że czasy się zmieniają. Gartner ostrzega producentów software'u, że powinni zmienić swe szacunki dotyczące zysków z nowych licencji, by zagwarantować sobie dalszą działalność.

Jeśli wierzyć analitykom, klient ma coraz więcej do powiedzenia - i z chęcią korzysta z tego prawa. Zabrakło informacji, dlaczego tak się dzieje, ale można się domyślać, że chodzi o pewien stopień nasycenia rynku. Użytkownicy mogą kupić starsze, dopracowane wersje aplikacji albo wręcz postawić na rozwiązania darmowe lub dostępne na licencji open source.

Gartner przypomina, że podobny proces dotyczący spadku zysków dało się zaobserwować w przypadku producentów sprzętu: silna konkurencja spowodowała duże obniżki cen, dlatego wiele firm musiało na gwałt poszukiwać sposobów na ograniczenie wydatków.