Opterony śladami Athlonów

Pamięci DDR2 charakteryzują się zmniejszonym poborem energii, dlatego w gęsto upakowanych serwerach pozwalają ograniczyć wydzielanie ciepła. Nowe Opterony stosują połączenie pozwalające na pracę z wyższą częstotliwością i korzystają z DDR2.

W połowie sierpnia rozpoczęła się sprzedaż nowych procesorów serwerowych, AMD Opteron, przeznaczonych do złącza Socket F. Zawiera ono 1207 styków, wykonanych w postaci uginających się blaszek. Procesor pozbawiony jest nóżek, a połączenie z podstawką odbywa się przez miniaturowe, lekko wypukłe styki. Takie rozwiązanie skraca długość połączeń, co zmniejsza szkodliwe interferencje sygnałów i pozwala zwiększyć częstotliwość pracy. Socket F podobny jest do stosowanego przez Intela LGA 775.

Nazwy modeli nowych Opteronów składają się z czterech cyfr. Pierwsza oznacza liczbę procesorów, które mogą pracować jednocześnie; druga, to numer generacji podstawki. Ostatnie dwie cyfry oznaczają relatywną wydajność w tej serii - najwolniejsze, pracujące z częstotliwością 1,8 GHz oznaczone są dziesiątką, szybsze o 200 MHz - dwunastką. Opterony produkowane są w trzech kategoriach energetycznych: oprócz standardowych modeli (95 W) są energooszczędne (68 W), oznaczone literami HE, oraz o największej wydajności (120 W), z symbolami SE.

Wszystkie Opterony są dwurdzeniowe, a w przyszłości będzie je można zastąpić układami czterordzeniowymi o takiej samej specyfikacji energetycznej. Opterony mogące pracować pojedynczo nie różnią się od Athlonów 64 X2, korzystają z tej samej podstawki Socket AM2 i współpracują z niebuforowanymi pamięciami DDR2 800. Opterony serii 22xx oraz 82xx montowane są w złączach Socket F i współpracują z buforowanymi pamięciami DDR2 667. Mogą też obsługiwać do ośmiu modułów pamięci, ale w tym wypadku wbudowany kontroler zmienia tryb pracy na DDR2 533.

Nowe procesory AMD nie różnią się pod innymi względami od poprzednich Opteronów. Zawierają po 128 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu i po 1 MB pamięci podręcznej L2 w każdym rdzeniu. Pamięć nie jest współdzielona, a jej efektywność działania pozostała bez zmian. Obsługiwane są instrukcje SSE, SSE2 i SSE3. Komunikację z otoczeniem zapewniają łącza HyperTransport pierwszej generacji o częstotliwości 1 GHz. Układy wytwarzane są w procesie technologicznym 90 nm SOI (Silicon On Insulator) w fabryce w Dreźnie.

Nowe Opterony pozwalają firmom współpracującym z AMD przygotować rozwiązania, które będą w przyszłości pracować z procesorami czterordzeniowymi. Wśród firm, które już przedstawiły swoje produkty z nowymi Opteronami, warto wymienić IBM, Sun Microsystems, Alienware, Tyan, Supermicro.