Optimus stawia na BTX

Optimus poinformował, że wprowadza do swojej oferty komputery wyposażone w płyty główne w standardzie BTX. Pierwsza seria - OPTItech - skierowana jest przede wszystkim dla małych i średnich firm.

Optimus zdecydował się na sprzedaż komputerów wykonanych w standardzie BTX dwa lata po zademonstrowaniu przez Intela tej specyfikacji. Finalna wersja nowego formatu płyt głównych zaprezentowana została bowiem na targach Intel Developer Forum 2004. Według Intela, nowy format zmniejszyć miał zarówno cenę jak i głośność pracy komputerów. Dzięki ułożeniu najbardziej nagrzewających się elementów płyty w jednej linii możliwe jest zamontowanie jednego, za to bardzo dużego radiatora. Krytycy stwierdzali zaś, iż BTX to po prostu "odwrócone ATX" i sposób na wyciągnięcie od klientów pieniędzy (zwłaszcza, że niezbędne są także nowe obudowy). Wielu jednak twierdziło, że BTX umożliwi rzeczywiste zaoszczędzenie na radiatorach i budowę tańszych komputerów.

W tej chwili z linii montażowej Optimusa schodzą pierwsze komputery złożone w nowym formacie - OPTItech DP 400 BTX. Na ich "pokładzie" znajdą się dwurdzeniowe procesory Pentium D 805 (2.66 GHz na rdzeń), 2x256 MB pamięci DDR2 i 250 GB dysk twardy. Klient końcowy zapłacić będzie musiał za nie około 2500 złotych brutto.

Optimus stawia na BTX

Specyfikacja nowego zestawu OPTItech DP 400 BTX

Więcej: Optimus