Optoma H56

W nowym modelu projektora Optomy właściwie wyeliminowano wszystkie wady poprzednika.

W nowym modelu projektora Optomy właściwie wyeliminowano wszystkie wady poprzednika.

Poprzednik projektora do kina domowego H56, czyli model H55, otrzymał w naszych testach (nr 3/2003) sporo pochwał. Niezależnie od tego dopatrzyliśmy się w nim jednak pewnych niedociągnięć, co też skrupulatnie opisaliśmy.

Optoma H56

Taki jak w starszym modelu. Bez rewelacji, ale stylistycznie i kolorystycznie dopasowany do projektora. Ma podświetlaną klawiaturę i duże odstępy między dobrze opisanymi klawiszami.

H56 jest produktem dużo bardziej dopracowanym i przemyślanym. Przy jego projektowaniu skoncentrowano się na tym, aby jak najlepiej sprawdzał się w europejskich instalacjach kina domowego. Dlatego też, mimo iż zastosowany przetwornik ma proporcje 4:3 (rozdzielczość XGA), to tryb Native PAL pozwala na prezentację obrazu szerokoeranowego o rozdzielczości 576 linii. Nie odbywa się to w drodze jakichkolwiek przeskalowań czy optymalizacji cyfrowej. Obraz jest wyświetlany piksel w piksel zgodnie z tym, co zapisano na płytach DVD z sygnałem PAL. Drugą innowacją jest zastosowanie przetwornika DLP nowej generacji, tego który wiele razy chwaliliśmy w innych projektorach za znakomitą czerń i kontrast. Jego odmienność w stosunku do poprzedników wynika z możliwości większego odchylania mikrolusterek (12, a nie tylko 7 stopni) oraz specjalnej technologii Dark Metal, która pozwala na uzyskanie współczynnika kontrastu na poziomie 2000:1. Producent zastosował także 6-segmentowy filtr obrotowy poruszający się z 4-krotną prędkością. Zabiegi te miały na celu polepszenie reprodukcji barw i wyeliminowanie efektu tęczy. Niestety, ten ostatni cel nie został w pełni osiągnięty.

Optoma H56

Ogromną zaletą projektora jest zainstalowanie w nim układu progresywnego skanowania firmy Silicon Image (słynny Si504). Nie tylko eliminuje on przeplot, ale także poprawia płynność obrazu i niweluje występowanie tzw. schodków na krawędziach obiektów. Należy także wspomnieć o tym, że teraz projektor Optomy po przejściu w stan uśpienia nie szumi, tak jak to było w modelu H55. Co można powiedzieć o obrazie? Jakość jedna z najlepszych, jaką widzieliśmy, używając projektorów DLP w cenie do 40 tys. zł. Wyświetlany obraz możemy wręcz określić jako rewelacyjny. Czerń ma dużą głębię, kontrast jest doskonały, obraz absolutnie krystaliczny, pozbawiony jakichkolwiek szumów. Przyjemność oglądania naprawdę większa niż w kinie. Kolory są wspaniale nasycone, soczyste, ale ani trochę nieprzekłamane i nieprzejaskrawione. Wad (nie licząc wspomnianego efektu tęczy) nie zaobserwowaliśmy.

Informacje

Typ projektor

Cena 26 850 zł

Dystrybutor Projekcja http://www.projekcja.pl

Wymiary 27,7 x 8,5 x 25,5 cm

Waga 2,9 kg

Funkcje korekcja zniekształceń trapezu, tryb projekcji odwróconej i tylnej, stopklatka, zoom, progresywne skanowanie, tryb Euro 576p/i, korekcja gamma

Złącza komponent, VGA, DVI, S-Video, kompozyt, RS-232, 12 V

Trwałość lampy 2000 godz.

Kontrast 2000:1

Głośność 32 dB