Optoma HD65

Jeden z tańszych projektorów dlp do kina domowego wyróżnia się niewielkimi wymiarami obudowy.

Jeden z tańszych projektorów dlp do kina domowego wyróżnia się niewielkimi wymiarami obudowy.

Optoma HD65

Optoma HD65

Najtańszy w ofercie Optomy projektor do kina domowego HD65 jest niewielki i lekki. Urządzenie to jest mniejsze nawet od większości projektorów biznesowych. To rzadkość, gdyż zazwyczaj projektory do kina domowego są duże, co ma związek ze skomplikowaną konstrukcją obudów, których zadaniem jest niwelowanie hałasu generowanego przez wentylatory układu chłodzącego.

Optoma HD65

Niewielki i lekki projektor DLP, oferujący obraz dobrej jakości, ale z tzw. efektem tęczy. Mały zoom, brak regulacji położenia obiektywu.

Jak na tak małą obudowę, HD65 pracuje stosunkowo cicho, chociaż głośniej niż modele konkurencji. Jednak w stosunku do większości dostępnych na rynku projektorów kinowych, HD65 oferuje wyższą jasność - 1600 ANSI lumenów. Pozwala to oglądać filmy nawet w niezaciemnionym pomieszczeniu.

Optoma HD65

Zamontowany w modelu Optomy obiektyw, o bardzo małym zakresie zoomu (1,1:1), jest konstrukcją tzw. long throw - dlatego dla uzyskania obrazu o dużej przekątnej trzeba ustawić projektor daleko od ekranu. Ponadto nie ma możliwości mechanicznej regulacji obiektywu w poziomie i pionie, co również utrudnia instalację. Zastosowana w urządzeniu optyka jest poprawnej jakości - wyświetlany obraz nie jest idealnie ostry, lecz taki oferuje większość projektorów z tego przedziału cenowego.

Projektor Optomy wyposażono w układ DLP, o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Generowany przez niego obraz nie jest pozbawiony uciążliwego dla wielu użytkowników tzw. efektu tęczy - nie pomogło zamontowanie wielosegmentowego koła kolorów obracającego się z sześciokrotną prędkością.

Optoma HD65

Wygodny, z podświetlanymi klawiszami, wykonany z dobrej jakości materiałów.

Zastosowane w urządzeniu elektroniczne układy, mające poprawiać jakość wyświetlanego obrazu, nie działają dobrze i dlatego lepiej ich nie uruchamiać. Na przykład Brilliant Color, zamiast poprawiać barwy, sprawia, że są nienaturalnie jaskrawe. Podobnie nieudana jest praca trybu AI, czyli dynamicznej (elektronicznej) regulacji kontrastu, której działanie polega na zwiększaniu jasności jasnych obszarów obrazu i przyciemnianiu ciemnych.

Optoma HD65

Werdykt

Powoduje ona "przepalanie" bieli. Na szczęście kontrast projektora jest na tyle dobry (4000:1), że rezygnacja z trybu AI nie wiąże się z istotnym spadkiem głębi czerni czy zróżnicowania szarości. Przy wyłączonych elektronicznych "poprawiaczach" oferowany przez projektor Optomy obraz jest poprawnej jakości, z nasyconymi, żywymi i naturalnymi kolorami.

Informacje

Typ projektor DLP (16:9) HD Ready

Cena 3600 zł

Dystrybutor Veracomp www.veracomp.com.pl

Wymiary 25,9 x 7,4 x 18,8 cm

Waga 1,8 kg

Funkcje projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, tryb pracy ekonomicznej, AI, Brilliant Color

Złącza HDMI 1.3, komponentowe, kompozytowe, S-Video, VGA, USB, 12 V trigger

Kontrast 4000:1

Jasność 1600 ANSI lumenów

Trwałość lampy 3000 godz.

Rozdzielczość 1280 x 720

Głośność 34 dB

Główni rywale

Epson EMP-TW700 4300 zł

Dobrze wyposażony projektor LCD HD Ready. Doskonała jakość obrazu, wysoka jasność.

Sanyo PLV-Z5 4200 zł

Projektor LCD oferujący wysokiej jakości obraz. Obiektyw z dużym zakresem zoomu, bogaty zestaw gniazd.