Optyczne nowości Pioneera

Firma Pioneer zapowiedziała wprowadzenie do swojej oferty kilku nowych napędów optycznych. Wśród nich znajdą się nagrywarki DVD zapisujące płyty z maksymalną prędkością 18x oraz nagrywarka Blu-ray.

Nowe nagrywarki DVD z serii DVR-112 zastąpią w ofercie japońskiego koncernu napędy z rodziny DVR-111. Nowości pojawić się mają w sklepach w lutym przyszłego roku - pierwszym produktem z nowej linii będzie nagrywarka zapisująca płyty DVD-R i DVD+R z maksymalną prędkością 18x i komunikująca się z komputerem przez złącze ATAPI. Miesiąc później dostępny będzie także model (roboczo nazwany DVR-212) wyposażony w złącze SATA. W pierwszej połowie 2007 r. pojawią się też nagrywarki z serii 112 oferujące obsługę technologii LightScribe.

Pioneer zapowiedział także przy okazji wprowadzenie do sprzedaży swojego drugiego napędu, obsługującego krążki Blu-ray. Model BDR-202 ma być wyposażony w złącze SATA. Urządzenie najprawdopodobniej będzie zapisywało płyty BD z maksymalną prędkością 4x (Pioneer na razie nie potwierdził tego oficjalnie), zaś wśród innych zapisywanych nośników znajdą się płyty DVD-R/-RW, DVD+R/+RW, DVD-RAM oraz CD-R/RW. Nagrywarka Blu-Ray najprawdopodobniej dostępna będzie od kwietnia 2007 r.

Cen nowych napędów na razie nie podano.