Optyczne nowości firmy PLDS

Firma Philips & Lite-On Digital Solutions (PLDS) przedstawiła na targach Computex 2008 cztery nowe napędy optyczne. Mowa tu o trzech urządzeniach obsługujących krążki DVD (modele eSAU108, iHAP622 i iHAS622) oraz jednym pozwalającym na odczyt płyt Blu-ray (model iHES106).

eSAU108 to zewnętrzny napęd USB przeznaczony do współpracy z komputerami przenośnymi. Urządzenie dostępne jest w dwóch kolorach i pozwala na zapis krążków z następującymi maksymalnymi prędkościami: 8x dla DVD+R/-R/+RW, 6x dla DVD-RW, 5x dla DVD-RAM i 24x dla CD-R/RW.

Z kolei model iHAP622 to wewnętrzna nagrywarka PATA, pozwalająca między innymi na zapis krążków DVD z prędkością 22x i DVD-RAM z prędkością 12x oraz wspierająca technologie SecurDisc (zapewnia zwiększoną ochronę plików, folderów i całych systemów) i SmartErase (nieodwracalnie "kasuje" dane na płytach CD-R i DVD+/- R (DL)). Urządzenie dostępne ma być również w wersji z interfejsem SATA (mowa tu o modelu o oznaczeniu iHAS622).

Dodatkowo do rąk konsumentów trafi "pecetowy" napęd Blu-ray typu combo - model iHES106. Urządzenie wyposażono w interfejs SATA oraz możliwość odczytu nośników z następującymi prędkościami:

BD-R/RE/ROM SL: 6x

BD-R/RE/ROM DL: 4x

DVD+R/-R SL/DL: 16x/8x

DVD+RW/-RW SL : 8x/6x

DVD-RAM: 12x

CD-R/RW: 48x/32x

Model eSAU108 trafi do sprzedaży w lipcu, natomiast napęd iHES106 - pod koniec tego roku. Niestety nie wiadomo kiedy pojawią się na rynku nowe, wewnętrzne nagrywarki DVD.