Optyka w procesorach - już w 2015 roku?

NEC zapowiedział, że okolicach 2015 roku doprowadzi do komercyjnego zastosowania połączeń optycznych w elektronice. Nie byłoby w tym niczego odkrywczego, gdyby nie fakt, że łącza mają się znajdować... we wnętrzu procesorów.

Opracowane przez NEC-a mikroskopijne fotodiody mogą zostać "włożone" bezpośrednio w znajdującą się w krzemie elektronikę, umożliwiając w ten sposób komunikację bloków półprzewodnika przy pomocy światła. Obwód, w którym znajduje się dioda, zajmuje zaledwie 3 mikrometry kwadratowe.

Zdaniem szefa działu badawczego korporacji, Keisuke Ohashego, w przypadku procesorów wielordzeniowych bardzo często potrzebne jest olbrzymie pasmo. Najwygodniej je zapewnić właśnie przy pomocy połączeń optycznych. Na ten pomysł wpadło już też Cisco, choć koncepcja dotyczyła połączeń między CPU - patrz artykuł: "Sieci łączące... procesory?".

Optyka w procesorach - już w 2015 roku?

Schemat połączeń między elektroniką i optyką wg NEC-a (źródło: NEC)

Nad mikroskopijnymi fotodiodami NEC pracuje już od kilku lat. Jednak dopiero teraz firma zdecydowała się na wysunięcie tak śmiałych tez i zaproszenie do współpracy firm zajmujących się elektroniką.