Optymalne nagrywanie

Pakiet Nero oferuje setki funkcji, które znają tylko nieliczni użytkownicy. Pokażemy ci najbardziej przydatne z nich i przedstawimy bezpłatne alternatywy.


Nagranie lub skopiowanie zwyczajnej płyty CD/DVD zawierającej dane już chyba dla nikogo nie stanowi wyzwania. Inaczej jest w wypadku krążków z muzyką, gdy trzeba przygotować zestawienie utworów z plików różnego pochodzenia i różnych formatów.

Chcąc sporządzić dobrą składankę, trzeba zgrać piosenki z różnych płyt, opatrzyć je tytułami, zmiksować z plikami MP3 przechowywanymi na twardym dysku i ujednolicić ich poziom głośności. A aby płyta przyciągała wzrok, być może chciałbyś wydrukować atrakcyjną wkładkę do pudełka wraz ze spisem tytułów. Wygląda to na nawał pracy, tymczasem możesz sobie z tym Nagranie lub skopiowanie zwyczajnej płyty CD/DVD zawierającej dane już chyba dla nikogo nie stanowi wyzwania. Inaczej jest w wypadku krążków z muzyką, gdy trzeba przygotować zestawienie utworów z plików różnego pochodzenia i różnych formatów.

Chcąc sporządzić dobrą składankę, trzeba zgrać piosenki z różnych płyt, opatrzyć je tytułami, zmiksować z plikami MP3 przechowywanymi na twardym dysku i ujednolicić ich poziom głośności. A aby płyta przyciągała wzrok, być może chciałbyś wydrukować atrakcyjną wkładkę do pudełka wraz ze spisem tytułów. Wygląda to na nawał pracy, tymczasem możesz sobie z tym poradzić bardzo szybko - pod warunkiem, że wiesz, jak.

Nie ulega wątpliwości, że największą popularnością wśród programów do nagrywania cieszy się pakiet Nero. Dlatego na podstawie aplikacji z tego pakietu opisujemy, jak uporać się z wymienionymi zadaniami.

Jeśli nie masz Nero albo używasz wersji OEM, której brakuje niektórych funkcji, nie martw się. Na końcu niemalże każdej porady piszemy, jak zrobić to samo przy użyciu bezpłatnej alternatywy.

Nagrywanie składanek audio

Masz bogatą kolekcję płyt kompaktowych i utworów MP3. Chciałbyś nagrać swoje ulubione piosenki na jedną lub kilka płyt CD.

Wyodrębnianie utworów z płyty

Optymalne nagrywanie

W Nero 9 znacznie uproszczono zgrywanie utworów z płyt Audio CD na twardy dysk.

Najpierw powinieneś zgrać żądane utwory z płyt kompaktowych do komputera. Jeśli masz nieco starszą wersję programu Nero Burning ROM (7 lub 8), zamknij okno nowej kompilacji i wskaż menu Dodatki | Zapis ścieżek. Gdy w napędzie znajdzie się płyta CD Audio, Nero spyta, czy pobrać listę tytułów z Internetu. Jeśli się zgodzisz, program wyśle identyfikator płyty do bazy w Internecie, skąd otrzyma informacje o wykonawcach i tytuły utworów. Kliknij przycisk Wybrany dysk. Wskazówkę o bazie danych użytkownika możesz odrzucić. Trafisz do okna Zapis ścieżek.

Zanim rozpoczniesz sczytywanie płyty, przytrzymaj naciśnięty klawisz [Ctrl] i zaznacz kliknięciami myszy żądane utwory. Teraz pora wybrać Format pliku na wyjściu. Najbardziej uniwersalny to MP3. Zaznacz w oknie listy opcję mp3/mp3PRO i kliknij przycisk Ustawienia. Jeśli chcesz odtwarzać skopiowane utwory w innych komputerach lub urządzeniach, usuń zaznaczenie pola wyboru Użyj mp3PRO, bo ten wariant formatu MP3 jest bardzo mało popularny. W drugim polu listy wskaż opcję MP3: 192 kbit, 44100 Hz, Stereo. To dobry kompromis pomiędzy jakością i rozmiarem plików. Potwierdź przyciskiem OK i zainicjuj konwertowanie plików, klikając Start.

W Nero 9 znacznie uproszczono przechwytywanie ścieżek utworów z płyt Audio CD na twardy dysk. Przywołaj menu Zapisz ścieżki audio. Zaznacz żądane utwory na karcie Źródło, po czym przeskocz na kartę Wyjście. Teraz wystarczy wybrać opcję MP3 Audio (*.mp3) w polu listy Format pliku, i opcję mp3 192 kbps w polu listy Jakość. Podaj lokalizację docelową plików MP3 w polu Katalog wyjściowy i zainicjuj konwertowanie muzyki, klikając przycisk Kopiuj.

Optymalne nagrywanie

Jeśli nie masz komercyjnego pakietu Nero, sięgnij po jeden z bezpłatnych konwerterów, np. CDex.

Alternatywa Nero. CDex to sprawdzone narzędzie do konwertowania utworów z płyt CD Audio. Jest dostępne pod tym adresem.Wraz z programem pobierz polską nakładkę językową (stąd). Skopiuj ją do folderu lang w obrębie katalogu instalacyjnego CDex (domyślnie: C:\Program Files\CDex_150). Uruchom aplikację i wskaż menu Options | Select Language | polish. Aby uzyskać możliwość pobierania z Internetu informacji o tytułach i wykonawcach, przywołaj menu Opcje | Ustawienia i podaj dowolny adres mailowy w polu Twój adres e-mail na karcie Internetowa CDDB. Powróć do głównego okna CDex. Zaznacz żądane tytuły, przytrzymując naciśnięty klawisz [Ctrl]. Naciśnij drugą ikonę od góry na pasku przy prawej krawędzi okna. Program skonwertuje wybrane utwory, zapisując pliki MP3 w podfolderze My music w swoim katalogu instalacyjnym.

Godne polecenia są również programy AudioGrabber i Exact Audio Copy.

Nagrywanie utworów

Uruchom Nero Burning ROM i kliknij przycisk Nowy. W górnym narożniku okna Nowa kompilacja wskaż opcję CD, po czym kliknij ikonę Audio CD na liście tuż poniżej. Potwierdź przyciskiem Nowy, a następnie przeciągnij żądane pliki z prawego panelu okna do lewego. Nero akceptuje różne formaty - m.in. MP3, WMA i WAV. Możesz zmieniać kolejność utworów na płycie, przesuwając je myszą w lewym panelu.

Optymalne nagrywanie

Przed nagraniem składanki powinieneś koniecznie ujednolicić poziom głośności wszystkich utworów.

Gdy klikniesz tytuł prawym przyciskiem i wskażesz polecenie Właściwości, możesz przyciąć początek i koniec utworu, a także dodać różne efekty. Funkcja Karaoke na karcie Filtry wycisza śpiew, na ile jest to możliwe. DeClick optymalizuje nagrania z płyt winylowych, a Redukcja 'syczenia' nagrania z kaset magnetofonowych. Koniecznie powinieneś zastosować funkcję Normalizuj, aby ujednolicić poziom głośności wszystkich utworów na płycie. Jako metodę wybierz Maksimum. Abyś nie musiał powtarzać tej czynności przy każdym utworze, przed przywołaniem właściwości zaznacz wszystkie utwory klawiszami [Ctrl A].

Alternatywa Nero. Jako bezpłatny program, który może zastąpić Nero, polecamy CDBurnerXP. Po uruchomieniu kliknij Audio CD. Teraz przeciągnij utwory z górnego panelu dysku do dolnego panelu nagrywania. Za pomocą myszy możesz zmieniać kolejność utworów na płycie. CDBurnerXP nie zapewnia żadnych filtrów ani funkcji normalizowania muzyki. W razie potrzeby zastosuj dodatkowe narzędzia - chociażby mp3DirectCut do przycinania utworów i MP3Gain do ujednolicania poziomu głośności. Dopiero potem przywołaj CDBurnerXP i przygotuj swoją składankę.

Projektowanie okładek

Aby płyta CD przyciągała wzrok i abyś zawsze wiedział, jaki tytuł ukrywa się pod poszczególnymi numerami utworów, warto zaprojektować wkładkę do pudełka za pomocą programu Nero Cover Designer. Gdy klikniesz ikonę Cover Designera w oknie swojego projektu audio, program przekaże mu wszystkie tytuły. W ten sposób zaoszczędzisz sobie uciążliwego wpisywania tekstu. W razie potrzeby możesz zmodyfikować informacje, klikając menu Dane | Dane dokumentu.

Optymalne nagrywanie

CDBurnerXP to bardzo uniwersalny program. Pozwala nawet nagrywać płyty startowe.

Klikając karty w dolnej części okna, przeskoczysz pomiędzy poszczególnymi fragmentami okładki. Jeśli we wkładce (karta Wkładka CD) są wyszczególnione tylko tytuły, zaś brakuje wykonawców, kliknij dwukrotnie w dowolnym miejscu prostokąta i zaznacz pole wyboru Wykonawca na karcie Ścieżki. Gdy będziesz zadowolony ze swojego projektu, kliknij ikonę Drukuj. Przeskocz na kartę Elementy. Teraz możesz wybrać, które części okładki mają zostać wydrukowane.

Alternatywa Nero. Nie znamy bezpłatnego programu o możliwościach porównywalnych z Nero Cover Designer. Bardzo proste okładki można przygotowywać w programie CDBurnerXP. Wystarczy wybrać menu Plik | Wydrukuj okładkę. Przedtem należy jednak wczytać plik projektu płyty Audio CD, aby program mógł przejąć tytuły i wykonawców.