Optymalne wydruki


Pamięć

Optymalne wydruki
Tak jak w komputerze, również w drukarce powiększenie RAM-u jest najprostszym sposobem poprawy jej efektywności. Drukarki laserowe nie rozpoczną drukowania przed umieszczeniem całej strony w swej pamięci. W bardziej skomplikowanych modelach pamięć nie tylko biernie przechowuje bitmapowy obraz strony - który w dużej rozdzielczości i pełnym kolorze ma ogromne rozmiary - ale także wyniki obliczeń lokalnego procesora. Część pamięci pracuje również jako tzw. RAM-dysk.

Przedłużające się oczekiwanie na odpowiedź, niewłaściwie oddane fragmenty wydruku, odmowa przetwarzania w wyższej rozdzielczości i większej głębi kolorów czy też drukarkowy odpowiednik blue screenu - wypluwanie stosów kartek pokrytych niezrozumiałym tekstem - to typowe objawy deficytu pamięci. Jeżeli błędy zdarzają się częściej, należy problem potraktować poważnie.

Najważniejsze korzyści z powiększenia RAM-u:

  • Poprawi się jakość pracy. Może dopiero dodatkowa pamięć pozwoli na druk z maksymalną fizyczną rozdzielczością, a na pewno "ciężkie" strony będą drukowane lepiej i szybciej.
  • Praca z dużymi grafikami, dokumentami drukowanymi z obu stron i zdjęciami będzie bardziej wydajna, a uzyskanie klarownego, ostrego wydruku - bardziej prawdopodobne.
  • Komputer szybciej uwolni się od obsługiwania drukarki i będzie można przeznaczyć jego zasoby do innych celów.
  • Przyspieszy się druk dokumentów pobieranych z Internetu, zwłaszcza grafiki, której trzeba zapewnić wyższą jakość.

Manipulowanie papierem

Jeżeli nie mamy zamiaru drukować na tekturze, nie przejmujmy się maksymalną gramaturą nośnika. Najwyżej zbyt gruby papier ulegnie zakleszczeniu, ale na szczęście drukarki są przystosowane do łatwego usuwania zacięć. Gorzej z przezroczystą folią, która może stopić się na fuserze urządzenia nieprzystosowanego do jej obsługi. Przy mniejszej intensywności pracy dupleks nie jest konieczny - prawie w każdym sterowniku jest opcja drukowania w pierwszej kolejności stron nieparzystych, a potem parzystych, co pozwala na zastąpienie dość drogiego automatu pracą ręczną. Liczba i pojemność podajników papieru jest istotna w przypadku pracy zdalnej. Inaczej niż miejsce ich usytuowania. Droższe modele z szufladowym podajnikiem nie potrzebują tyle miejsca, co ładowane od góry. Bardziej niż reset w komputerze potrzebny jest przycisk do natychmiastowego przerwania drukowania, gdyż w przypadku błędu drukarki często zaczynają wypluwać w nieprawdopodobnym tempie kartki zadrukowane chińszczyzną. Jeśli nie ma tego przycisku, pozostaje tylko wyłącznik sieciowy bądź czekanie na opróżnienie całego podajnika.

Urządzenia wielofunkcyjne

Czy jedno urządzenie peryferyjne może zastąpić drukarkę, kopiarkę, faks i skaner? Najnowsze kombajny zrobią to całkiem dobrze.

Próbowałeś zorganizować sobie miejsce do pracy w budce telefonicznej? Poćwicz, bo przyda Ci się ta umiejętność, kiedy zgarniając łokciem z biurka zalegające tam rzeczy, będziesz próbował wykroić trochę miejsca na potrzebne wyposażenie. Gdy po kilku próbach umieszczenia na blacie i komputera, i skanera, i drukarki, i kopiarki, i jeszcze czegoś dalej część sprzętu będzie zalegać podłogę - pomyśl o urządzeniu wielofunkcyjnym. W jednej zwartej bryle kombajn udostępni wszystkie funkcje, których potrzebujesz. Zaoszczędzisz miejsce, pieniądze i poczujesz się bardziej na luzie.

Kombajny coraz lepsze

Poza tym, że zajmują niewiele miejsca, wielofunkcyjne kombajny mają jeszcze jedną zaletę, którą docenią osoby próbujące choć raz bezskutecznie podłączyć skaner i drukarkę do portu równoległego. Tą zaletą jest prostota instalacji i konfiguracji urządzenia. Obowiązek dopasowania poszczególnych segmentów wziął na siebie producent. Najczęściej z dobrym skutkiem. Ponieważ użytkownicy komputerów PC są przyzwyczajeni do składania ukochanego dziecka z pasujących do siebie klocków, nie może dziwić duża liczba przeciwników konstrukcji stanowiących całość. Wymieniają oni dwie wady konstrukcji zintegrowanych, w tym oczywiście kombajnów wielofunkcyjnych. Pierwsza dotyczy ich wydajności, rzekomo o wiele niższej niż samodzielnych urządzeń, które zastępują, druga - kłopotliwych skutków awarii, kiedy usterka jednej części uniemożliwia korzystanie z funkcji pozostałych. Jednak sytuacja się zmienia. Współczesne kombajny drukują prawie tak samo szybko, jak wyspecjalizowane drukarki. Także pod względem jakości wydruków i skanów kupujący nie muszą już iść na kompromisy. Z większym prawdopodobieństwem awarii bardziej skomplikowanego urządzenia producenci radzą sobie rozmaicie. Na przykład w części urządzeń moduły skanera/kopiarki są dodawane w formie przystawki do części drukującej, chociaż takie rozwiązanie ma także wady. W innych kombajnach nawet podobnie działające elementy poszczególnych modułów składowych są od siebie oddzielone. Wtedy awaria części drukującej nie uniemożliwia skanowania i na odwrót. Niestety, kiedy już dochodzi do naprawy, czy w serwisie, czy w miejscu pracy kombajnu, przez czas jej trwania jesteśmy na ogół pozbawieni wszystkich funkcji urządzenia.

Co i jak wybrać?

Jak w przypadku każdego elementu wyposażenia biurowego, wybór modelu zależy od potrzeb użytkownika. Jeżeli ważny jest druk kolorowy, należy wybrać model oparty na atramentowej technice druku. Jeżeli trzeba przerabiać wielkie góry papierów, wybierz szybsze urządzenia laserowe. Kiedy niezbędne jest jedno i drugie - w grę wchodzą o wiele większe pieniądze. Pamiętać należy, że nawet w technologii atramentowej drukowanie w kolorze kosztuje. Swoją cenę mają tusze, uzyskanie błyskotliwego efektu wymaga zastosowania droższego, lepszej jakości papieru. Wariant atramentowy potrzebuje częstszego doglądania, a na jego niekorzyść przemawia także nieco gorszy wygląd wydruków tekstowych.

Kiedy nie zależy Ci na odbiorze faksów przez całą dobę - wybierasz model z faksem komputerowym. W przeciwnym razie decydujesz się na urządzenie z samodzielnym modułem faksującym. Powinno mieć więcej pamięci, nie tylko na potrzeby drukarki i skanera, ale także do przechowania wiadomości, których nie można natychmiast wydrukować np. z powodu wyczerpania się zapasu papieru. Pojemnik na papier powinien mieścić co najmniej 100 arkuszy.

Od kopiarki wymaga się umiejętności powiększania i pomniejszania, a od skanera - pracy w kolorze nawet wtedy, kiedy moduł drukujący nie działa w tym trybie.

Niezbędnym uzupełnieniem kombajnu jest oprogramowanie, którego ważnym składnikiem jest program do rozpoznawania tekstu. Aplikacje tego typu są coraz bardziej złożone, nie ograniczają się już do rozpoznawania pojedynczych liter, ale w wątpliwych momentach wspierają się słownikiem danego języka do rozpoznawania całych wyrazów i fraz. Dlatego program powinien być w tej samej wersji językowej, co rozpoznawany tekst, inaczej słownik będzie raczej przeszkadzał zamiast pomagać.