Optymalne wydruki


Hewlett-Packard Photosmart C6380

W sieci Wi-Fi

Optymalne wydruki
C6380 jest wersją sieciową tańszego modelu C5380. Oprócz dwóch gniazd USB (do komputera i na PictBridge lub pamięć flash) dane można dostarczać przez gniazda do pamięci aparatów cyfrowych, a także za pośrednictwem sieci Ethernet lub Wi-Fi w standardzie 802.11g. Droższy model ma wmontowany lepszy skaner. Ekran ciekłokrystaliczny o przekątnej 6 cm służy do przeglądania zawartości kart i wyświetlania komend oraz składników menu. Urządzenie ma dwa podajniki, do kartek A4 i do mniejszych formatów, specjalną tackę do zadrukowania powierzchni CD-ROM-ów i nowy system rozpoznawania rodzaju papieru, tym razem po znajdującym się na rewersie kartki kodzie paskowym. Ozdabia on nowy topowy papier "Advanced", który schnie szybciej od dotychczasowego "Premium". Na liście opcji jest dupleks. Największa nowość w kombajnach HP to mechanizm drukowania. Rozdzielczość powiększono do 2400x9600 dpi, nowe głowice przystosowano do dwóch wielkości kropli: 1,3 i 5 pikolitrów. Zestaw atramentów składa się z pięciu kolorów. Tradycyjny czarny pigment służy do prostych wydruków monochromatycznych, przeznaczenie rozpuszczalnikowej trójki CMY jest takie jak zwykle. Piąty tusz, czarny rozpuszczalnikowy może mieszać się z kolorowymi, ma poprawiać drukowanie szarości i ekonomię. Powiększenie rozdzielczości i zmniejszenie kropli stwarza nowe możliwości poprawy jakości. Przewagę jakości widać wyraźnie na trudniejszych fragmentach zdjęć. Większa jest także liczba widocznych szczegółów - pod tym względem C6380 pokonał konkurencję.

Informacje:

Porty USB 2.0, Ethernet, Wi-Fi

Wymiary (mm) 452x406x207

Modem szybkość/pamięć na faksy/nr telefonów brak

Poziom hałasu (dB) bd.

CENA 730 zł

W przypadku formatu A4 drukowanie w tej superjakości trwa ponad pięć minut. Teoretycznie skaner w C6380 ma wysokie parametry, ale w praktyce niczym się nie wyróżnia. Dynamika nie wystarcza do skanowania zdjęć, ślamazarne jest tempo pracy. Mocną stroną nowej serii urządzeń jest ekonomia. Po wymianie pojemników startowych na większe atrament zużywany na standardową stronę mono kosztuje dziesięć, a w przypadku koloru - 23 grosze. Model ten oferuje dobrą wydajność i jest bardzo dobrze wyposażony. Co istotne, jego użytkowanie związane jest z rozsądnymi kosztami materiałów eksploatacyjnych.

Epson Stylus SX600FW

Dobry wybór

Optymalne wydruki
Na tle dotychczasowych produktów Epsona SX600FW stanowi nową jakość. To wszystko za sprawą 384 dysz do czarnego atramentu i po 128 do trzech tuszów kolorowych. To kilkakrotnie więcej niż dotąd spotykaliśmy. Duża liczba dysz nie tylko pomaga szybciej drukować, lecz także pozwala zmniejszyć objętość kropli tam gdzie trzeba, używać trybu jednokierunkowego do trudniejszych fragmentów bez tragicznego przedłużenia pracy, jednym słowem: stwarza okazję również do faktycznej poprawy jakości. I chociaż SX600FW, ze względu na czterokolorowy zestaw atramentów pigmentowych DuraBright, jest przeznaczona raczej do zadań biurowych, to całkiem nieźle radzi sobie nawet z drukiem fotografii. Skaner 2400 dpi wstawiony do SX600FW prezentuje się rewelacyjnie. To rzadkość mieć wystarczającą dynamikę do trudnych zdjęć i jednocześnie automatyczny podajnik dokumentów.

Informacje:

Porty USB 2.0, Ethernet, Wi-Fi

Wymiary (mm) 461x346x236

Modem szybkość/pamięć na faksy/nr telefonów 33,6 kb/s /180 faksów/60 numerów

Poziom hałasu (dB) 39

CENA 699 zł

Fine Reader 6, niestety, niewystarczająco dobrze radził sobie z poplamionym tekstem. Kombajn jest wyposażony w faks z książką telefoniczną na 60 numerów oraz oba rodzaje połączeń sieciowych, Ethernet i Wi-Fi 802.11 b/g. Producent zadbał także o ekonomię, oprócz standardowych kompletów DuraBrite można używać dwukrotnie większych kałamarzy. Wtedy koszt druku strony monochromatycznej spada do ośmiu groszy.

Konica Minolta magicolor 1690MF

Tani kombajn

Optymalne wydruki
1690MF jest członkiem rodziny tanich kolorowych kombajnów wielofunkcyjnych, składającej się z trzech modeli. Za 1900 zł mamy urządzenie z dupleksem, a za 1140 - wersję oznaczoną 1680MF, pozbawioną dodatkowo karty sieciowej, faksu, połowy RAM-u i automatycznego podajnika kartek do skanowania. Tani i prosty mechanizm, znany z wolnego tempa i głośnych zgrzytów w czasie zmiany kolorów, został w Minolcie bardzo dobrze wyciszony, aż do 49 decybeli. Urządzenie nominalnie drukuje pięć stron w kolorze i dwadzieścia monochromatycznych na minutę, a na pierwszą stronę czeka się kilkanaście sekund. W mieszanych dokumentach sterownik rozróżnia strony jednokolorowe i drukuje je za jednym zamachem. Rastrowaniem wydruków zajmuje się procesor komputera. Z tego powodu urządzenie nie może drukować samodzielnie, tak jak inne modele wyposażone w gniazdo USB na pamięć flash. W tym przypadku służy ona tylko do zapisywania skanów.

Informacje:

Porty USB 2.0, Ethernet

Wymiary (mm) 405x427x432

Modem szybkość/pamięć na faksy/nr telefonów 33,6 kb/s /brak/220 numerów

Poziom hałasu (dB) 49

CENA 1320 zł

Jakość druku monochromatycznego cechuje wysoki poziom. Brakuje jedynie nieco intensywności. W kolorze dużo lepiej oddawane są szczegóły geometryczne od cieniowań i innych przepływów. W sumie jakość druku zasługuje na niezłą ocenę.