Optymalne wydruki


Lexmark X544dn

Ścisła czołówka

Optymalne wydruki
X544DN jest wielofunkcyjną wersją kolorowej laserówki C544, do której w niecodzienny sposób dobudowano skaner. Górną część tradycyjnej drukarki zajmuje odbiornik, dlatego korpusy skanerów są nieco uniesione do góry, tworząc charakterystyczną dla kombajnów pustą przestrzeń. W X544DN jej nie ma. Skaner jest zamontowany bezpośrednio na drukarce, a odbiornik wydruków, na który w tradycyjnym kształcie zabrakło miejsca, ulokowano z tyłu urządzenia w postaci tacki. Poprawił się dostęp do skanera i pulpitu sterującego, ale znacznie pogorszył do odbiornika. Tę część warto mieć pod obserwacją, bo kartki nie zawsze chcą się układać tak, jak powinny. Toner, w nowym mechanizmie tandemowym, wymienia się z boku, zatem także z prawej strony należy zostawić sporo miejsca.

Informacje:

Porty USB 2.0, Ethernet, Wi-Fi (opcja)

Wymiary (mm) 442x400x485

Modem szybkość/pamięć na faksy/nr telefonów 33,6 kb/s /tak /tak

Poziom hałasu (dB) 52

CENA 2300 zł

Drukarka, po uzupełnieniu o skaner, okazała się jedną z najlepszych wśród urządzeń wielofunkcyjnych. Druk w czerni jest bardzo dobry, poza dobrym tekstem zwróciło naszą uwagę bardzo równe zaczernienie większych powierzchni. Pod względem jakości odwzorowania szczegółów także C544 należy do czołówki. Zalety skanera to dupleks i niezły program do OCR-u.

Samsung CLX-3175FW

Z faksem

Optymalne wydruki
CLX-3175FW jest najlepiej wyposażonym i najdroższym kombajnem z najtańszej serii Samsunga. "F" oznacza szybki faks z książką telefoniczną na 240 numerów, a "W" to nie tylko Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g, ale także szansa podłączenia do sieci Ethernet za pomocą przewodu z transferem do 100 Mb/s. Możliwość pracy w sieci przyda się zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie Samsunga będzie miało stanąć w szkolnej pracowni i pełnić rolę drukarki, do której dostęp ma kilkudziesięciu użytkowników. Skaner warto pochwalić nie tyle za dość skromne możliwości dynamiczne, ile za możliwość przesłania otrzymanego wizerunku do folderu czy aplikacji gdzieś w sieci, a także utworzenia pliku BMP, JPG, TIFF lub PDF i zapisania go na pamięci flash. I to bez udziału komputera. Niestety, w tak otrzymanym PDF-ie jest tylko interpretacja graficzna, a więc chcąc z niej wyodrębnić tekst, już nie można się obejść bez komputera i np. dostarczonego programu ReadIRIS. Listę interfejsów kończy gniazdko PictBridge do sterowania drukiem z aparatu cyfrowego.

Segment druku jest taki sam, jak w nowej drukarce jednofunkcyjnej CLP-315. Cylindryczne zasobniki zostały zastąpione prostopadłościennymi, łatwiejszymi do ciaśniejszego upakowania. Efekt okazał się znakomity, objętość zmniejszyła się o połowę, wyszczuplała dolna, drukarkowa część urządzenia. Co prawda do 1500 stron spadła wydajność czarnego naboju, ale w jeszcze większym stopniu obniżono jego cenę. Druga z krytycznych części dla kosztów druku, bęben elektrofotograficzny, nie tylko potaniał, ale i poprawił swoją wydajność. W rezultacie uzyskano dziesięć groszy za stronę mono i 43 za kolorową. Bez zmian pozostały podstawowe parametry drukarek, rozdzielczość 600 dpi i tempo 16 stron mono i cztery kolorowe na minutę. Jakość druku jest niezła w odniesieniu do specyfiki biurowej, to samo można powiedzieć o skanerze. Samsung jest wygodny w obsłudze.

Informacje:

Porty USB 2.0, Wi-Fi

Wymiary (mm) 415x373x342

Modem szybkość/pamięć na faksy/nr telefonów 33,6 kb/s /tak/240 numerów

Poziom hałasu (dB) 48

CENA 1200 zł

Ma dolny podajnik papieru i podręczną górną tacę, która umożliwia także ręczne, szybkie wykonanie pojedynczych kopii lub wydruków. Urządzenie nie ma wielkich gabarytów, lecz ze względu na wysokość większą niż w drukarkach atramentowych powinno być zamontowane na takiej wysokości, aby dostęp do niego był wygodny dla uczniów w różnym wieku.