Optymistyczni CFO z firm technologicznych

W tym roku firmy technologiczne będą starały się skompletować swoje portfolio poprzez zakup firm i produktów - wynika z badania przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych amerykańskich firm z branży IT.

Dyrektorzy finansowi z branży technologicznej spodziewają się w tym roku wzrostu przychodów oraz wzmożonej aktywności w dziedzinie fuzji i przejęć - wynika z badania firmy BDO USA.

Z badania przeprowadzonego w styczniu br. wynika, że 77% CFO oczekuje wzrostu przychodów firmy w 2011 roku, wobec 69% w ubiegłym roku. W 2009 roku jedynie 30% respondentów spodziewało się wzrostu przychodów. W tym roku uczestnicy badania prognozują wzrost przychodów o10,4% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Niemal 39% respondentów uważa przychody i opłacalność za główny czynnik wpływający na podjęcie decyzji o fuzji, zaś 34% wskazuje na potencjalny wzrost udziałów w rynku. Zdaniem 78% ankietowanych, firmy technologiczne wydadzą swoje fundusze na zakupy wspierające ich strategiczny wzrost.

Niszowi gracze w obszarze technologicznym, tacy jak firmy produkujące oprogramowanie, są najważniejszymi celami akwizycji - 32% respondentów uważa, że najwięcej transakcji fuzji będzie w tym roku na rynku oprogramowania.

Zdaniem 19% respondentów, do wzrostu rynku technologicznego przyczynia się także wzrost zainteresowania konsumentów produktami typu smartfony, tablety PC etc. Producenci urządzeń, dostawcy komponentów, półprzewodników także na tym zyskają.

Według 40% CFO z firm technologicznych, największym wyzwaniem w 2011 roku będzie konkurencja, głównie na polu wprowadzania innowacyjnych rozwiązań.