Optymistycznie, ale bez entuzjazmu

Po największym w historii zastoju w branży IT, który miał miejsce w tym roku, przyszły rok rysuje się dla tego sektora dość optymistycznie. Jak twierdzi firma badawcza IDC, średni światowy wzrost w sektorze IT wyniesie w 2003 roku niemal 6%.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IDC, w skali globalnej rynek IT skurczył się w 2002 roku o 2,3%. Dla porównania, w okresie ostatnich dwudziestu lat, średni roczny wzrost w tym sektorze gospodarki wyniósł 12%. Jednakże zgodnie z prognozami przygotowanymi przez IDC, przyszły rok ma przynieść 5,8-proc. wzrost w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym.

Jako główną przyczynę tegorocznego kryzysu postrzega się 9,3-proc. spadek sprzedaży komputerów osobistych, serwerów i stacji roboczych. Jednocześnie światowy rynek pamięci komputerowych skurczył się o 10,6% w roku 2002 i nic nie wskazuje na to, że do 2006 roku osiągnie on poziom z roku 2001. Aż 7,6-proc. spadek zanotuje prawdopodobnie w tym roku także rynek osprzętu sieciowego, ponieważ dość znacząco spadły zamówienia z branży telekomunikacyjnej. Serwis informatyczny, który stanowi dziś o trzeciej części dochodów sektora IT, także zanotował w br. znaczny spadek i cofnął się do poziomu sprzed trzech lat.

Mimo, iż IDC prognozuje, że obroty w branży IT wzrosną w 2003 roku, to jednak ostrzega przez nierealnymi jego zdaniem prognozami wzrostu w niektórych gałęziach tej branży. Zdaniem analityków z IDC, wydatki na oprogramowanie raczej nie wzrosną, zaś konkurencja cenowa zahamuje wzrost dochodów producentów sprzętu. Wydatki na serwis informatyczny, także nie wzrosną znacząco, gdyż inwestorzy będą się starali realizować niewielkie projekty.

Specjaliści z IDC, twierdzą że po roku 2003, oczekiwać możemy poprawy rynku IT, którego obroty powoli, aczkolwiek konsekwentnie powinny rosnąć w latach następnych. Wzrost branży informatycznej zgodnie z prognozami wyniesie w 2003 roku w USA 4,4%. Pomimo że zdaniem IDC gospodarka europejska nie będzie rozwijała się szybciej niż amerykańska, to i tak na Starym Kontynencie obroty sektora IT wzrosną w przyszłym roku o 5,4%. Jak wynika z prognoz, sytuacja rynku IT w Japonii będzie odbiciem amerykańskiej. W krajach południowo-wschodniej Azji wzrost będzie natomiast znacząco większy. Najbardziej optymistyczne prognozy dotyczą jednak krajów Ameryki Południowej; tam, przyszłoroczny przyrost wydatków na IT ma wynieść 8,7%, zaś w roku 2006 wzrost ten mierzony ma już być liczbą dwucyfrową.