Optymizm prezesów

Globalna gospodarka będzie rosła - większość ankietowanych przez PricewaterhouseCoopers szefów dużych firm optymistycznie postrzega swoją przyszłość biznesową.

Z badania zaprezentowanego podczas Światowego Forum Gospodarczego w Davos wynika, że ponad 90% prezesów dużych firm spodziewa się zwiększonych przychodów w ciągu najbliższych trzech lat. Najczęściej wymieniane negatywne zjawiska to zbyt restrykcyjne przepisy, zbyt mało wykwalifikowanych pracowników oraz coraz tańsza konkurencja.

Globalne ocieplenie klimatu wydaje się groźne dla 58% azjatyckich prezesów i jedynie dla 18% amerykańskich. Zdaniem Gene Donnelly'ego z PwC, beztroska szefów z USA wynika z faktu, iż Amerykanie zawsze myślą w perspektywie krótkoterminowej.

Większość respondentów uznała Chiny i Indie za rynki stwarzające największe możliwości wzrostu, na kolejnych miejscach znalazły się Brazylia i Rosja. Coraz częściej w tym kontekście wspomina się także o Meksyku, Indonezji, Wietnamie i Turcji. Jednak dla firm z krajów rozwiniętych obcinanie kosztów nie jest już wystarczającym powodem do przenoszenia działalności do tańszych rejonów. Teraz przyszedł czas na ponowne przyjrzenie się własnym modelom biznesowym i poszukiwanie partnerów do rozwijania rynków i prowadzenia badań. Natomiast prezesi firm z krajów rozwijających się nadal poszukują możliwości redukowania wydatków, również poprzez outsourcing.

Ankietę przeprowadzono na zlecenie PwC wśród 1100 prezesów z 50 krajów.